Kultúra

Na Febiofest zavítajú Iosseliani, Serra, Třeštíková a Zelenka

TASR, 25. februára 2016 18:25

Výber filmov z bratislavskej časti festivalu poputuje napríklad aj do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, či Kežmarku.

Na archívnej snímke Peter Zelenka. Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková
Bratislava 25. februára (TASR) - Osobnosti európskej kinematografie - Iosseliani, Serra, Třeštíková a Zelenka - zavítajú do Bratislavy na 23. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Jeho návštevníci budú môcť spoznať tvorbu týchto výnimočných režisérov 20. a 21. storočia od 17. do 23. marca. Profilová sekcia Osobnosti klubového filmu uvedie výber z tvorby francúzsko-gruzínskeho barda Otara Iosselianiho, španielskeho režiséra Alberta Serru a českých filmárov Heleny Třeštíkovej a Petra Zelenku. "Tvorcovia svoje snímky osobne uvedú pred festivalovým publikom a na pôde Vysokej školy múzických umení budú mať aj verejné masterclassy," TASR informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Vyše 80-ročný Otar Iosseliani sa filmovej tvorbe venuje už viac ako polstoročie. Po štúdiách hudby, matematiky, mechaniky a po prácach námorníka i robotníka zakotvil pri filme. V bývalom Sovietskom zväze však jeho diela cenzurovali, tak sa z rodného Gruzínska v túžbe po tvorivej slobode presídlil do Francúzska, kde žije dodnes. Takmer každý z jeho filmov získal viacero ocenení. Patria medzi ne dve Veľké ceny poroty na MFF v Benátkach za filmy Les favoris de la lune (1984) a Et la lumierefut (1989), cena FIPRESCI z Berlinale 1981 za film Pastorali (1976). Jeho filmy pravidelne v oficiálnom výbere uvádzal festival v Cannes. V roku 2011 sa stal Iosselianiho film Chantrapas gruzínskym národným nominantom na Oscara. Na Febiofeste umelec osobne uvedie svoj najnovší film Zimná pieseň (2015), ktorý sa zamýšľa nad koncom starého sveta a hodnotami toho nového, a poetickú komédiu Ráno v Benátkach (2002), ocenenú Strieborným medveďom za réžiu a cenou FIPRESCI na Berlinale.

Španielsky režisér Albert Serra, držiteľ Zlatého leoparda z festivalu v Locarne, si získal meno ako jeden z najnekompromisnejších mladých filmárov 21. storočia a zaradil sa tak do hviezdnej zostavy súčasných európskych nezávislých tvorcov ako Lisandro Alonso, Pedro Costa či Béla Tarr. Serra prezývaný "radikálny klasik" sa preslávil triptychom historických drám, z ktorých dve - Honor de cavalleria (2006) a Historky o mojej smrti (2013) - osobne uvedie v Bratislave.

Česká dokumentaristka Helena Třeštíková, ktorá sa vo svojich dielach zameriava na medziľudské vzťahy a sociálne problémy, počas svojej kariéry nakrútila viac ako 40 snímok. V roku 2007 získala jej Marcela na festivale v Seville Cenu za najlepší európsky dokument, o rok neskôr si Třeštíková na konto pripísala cenu Európskej filmovej akadémie Prix Arte za snímku René. Na Febiofeste predstaví film Mallory, v ktorom 13 rokov sledovala hlavnú hrdinku. Po prvý raz na Slovensku osobne predstaví aj svoj najnovší film Zkáza krásou o kontroverznej Líde Baarovej, kedysi najväčšej československej filmovej hviezde, z ktorej však vzťah s Josephom Goebbelsom urobil nepriateľa národa a symbol kolaborantstva.

Návštevníkov Febiofestu čaká aj retrospektíva ôsmich filmov režiséra Petra Zelenku. Vo výbere figuruje tragikomédia Knoflikáři (1997), ktorá získala štyroch Českých levov a hlavnú cenu Tigra na festivale v Rotterdame, legendárny film Samotáři (1997), ku ktorému Petr Zelenka napísal scenár a stal sa najúspešnejším filmom roka. V kolekcii nechýbajú ani tituly Rok ďábla (2002), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Kramazovovci (2008) a staršie hudobné dokumenty z dielne Petra Zelenku. Osobne uvedie v Bratislave aj svoj najnovší film, komediálny fiktívny dokument Stratení v Mníchove.

Výber filmov z bratislavskej časti festivalu poputuje od 31. marca do 16. apríla do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a Levíc.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:52

Súd uvalil na režiséra Kirilla Serebrennikova domáce väzenie
Serebrennikova zatkli v utorok v Petrohrade, kde natáča životopisnú snímku o sovietskej rockovej hviezde Viktorovi Cojovi, a po vypočúvaní ho umiestnili do vyšetrovacej väzby.

sk
dnes 15:41

VIDEO: Umelkyňa chce násilnému extrémizmu čeliť dobrými pocitmi
Anabela Žigová predstavuje svoj nový projekt, ktorým reaguje na vzrastajúcu vlnu násilného extrémizmu.

sk
dnes 14:24

Peter Lipa vydáva v reedícii album Čierny Peter
Jeho vystúpenia boli vždy ukážkou dokonalého muzikantstva. Na nich si poslucháči mohli vychutnať výkony vynikajúcich hudobníkov, ktorými sa Lipa vždy vedel obklopiť. video

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac