Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 9. jún 2024Meniny má Stanislava
< sekcia Kultúra

Budujeme Slovensko má 12 nových dielov, tri z nich uvedú aj kiná

Na snímke zľava PR manažérka Dana Freyerová, producent a dramaturg projektu Peter Kerekes, režisérka Paula Reiselová, režisér Dušan Bustin, režisérka Jana Mináriková, režisér Marek Moučka, režisérka Katarína Jonisová, režisér Eduard Cicha, režisérka Dorota Vlnová, režisérka Kristína Leidenfrostová a Silvia Učňová Kapustová z distribučnej spoločnosti Filmtopia počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti nakrútili filmári z mladej generácie dokumentárnej tvorby. Sledujú v nich architektúru, ktorá z našich miest rýchlo a často bez zaslúženej diskusie mizne.

Bratislava 17. februára (TASR) - Dokumentárna séria Budujeme Slovensko pokračuje, nových 12 dielov rozpovie príbehy kedysi významných stavieb, areálov či prosperujúcich fabrík. Dokumenty o jedinečných stavbách, ktoré vytvorili tvár krajiny a dnes sú z nich ruiny, uvidia diváci na televíznych obrazovkách, tri z nich uvedú aj kiná.

"V centre nášho záujmu sú industriálne budovy na Slovensku, industriálne pamiatky, nie vždy sú to len chátrajúce stavby, nie je to čistý industriál, je tam napríklad aj kino Družba v Košiciach, sú tam kúpele v Sobranciach, pioniersky tábor v Kysaku," priblížil pre TASR Peter Kerekes, dramaturg, producent a garant projektu. Dokumenty pripomenú napríklad aj príbeh najznámejšieho textilného závodu na Slovensku, ktorý dnes búrajú, či veľkolepý plán sídliska, ktorý desaťročia chátra.
Na snímke producent a dramaturg projektu Peter Kerekes počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti sú rozdelené do dvoch cyklov, Budujeme Slovensko II. a III., nakrútili ich filmári z mladej generácie dokumentárnej tvorby. Sledujú v nich architektúru, ktorá z našich miest rýchlo a často bez zaslúženej diskusie mizne. "Pri druhej sérii sme sa rozhodli, že dáme možnosť študentom VŠMU natočiť svoje 26-minútové filmy, bolo to veľmi zaujímavé, pretože na jednej strane je to dramaturgicky uzavretá séria, ale ide predsa len o šesť autorských dokumentárnych filmov," poznamenal Kerekes k druhej sérii projektu, v ktorej tvorcovia prostredníctvom príbehov miestnych obyvateľov a pamätníkov rozprávajú širšie príbehy konkrétnych miest v kontexte spoločenských, politických a kultúrnych podmienok daného obdobia. Časti tretej série nakrútili čerství absolventi VŠMU.

Film o vyhliadkovej veži na Dukle pripomenie príbehy ľudí, ktorí práve tu našli svoje životné miesto, nazývané Údolie smrti. V sérii nechýba príbeh textilného areálu Merina v Trenčíne, ktorý sa viaže na predvojnovú etapu vývoja textilného priemyslu na Slovensku, príbeh Dynamitky, ktorá dnes predstavuje v Bratislave dlhodobo neriešenú ekologickú katastrofu. Ďalšie filmy sú venované Magnezitke v Jelšave, 90 rokov nedostavanému vodnému dielu na Váhu či smaltovni vo Fiľakove.
Na snímke zľava režisér Eduard Cicha, režisérka Dorota Vlnová a režisérka Kristína Leidenfrostová počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti Budujeme Slovensko sa na obrazovkách objavia od 21. februára do 16. mája. Trojicu z nich uvidia diváci v kinách od 3. marca. "Neprodukoval som dva cykly, ale 12 osobitých autorských filmov. Všetky sú veľmi pozoruhodné, každý by si zaslúžil veľké plátno," komentoval Kerekes pásmo dokumentov, ktoré premietnu kiná. Figurujú v ňom filmy Michalovský Černobyľ (réžia Paula Reiselová), Príbeh Meriny (r. Jana Mináriková, Dušan Bustin) a Projekt 566 sedadiel (r. Marek Moučka).