< sekcia Kultúra

Film J. Lehotského Nina si odniesol hlavnú trofej z festivalu Nisa

Na archívnej snímke režisér Juraj Lehotský. Foto: TASR Dano Veselský

Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

Zgorzelec 21. mája (TASR) - Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

Víťazný film (ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii a ktorý premietli v svetovej premiére na vlaňajšej festivalovej prehliadke v Karlových Varoch, pozn. TASR) presvedčil svojim citlivým a autentickým pohľadom na dieťa, ktoré musí bojovať s dôsledkami rozchodu rodičov, konštatovala odborná porota v zdôvodnení udelenia ocenenia dotovaného sumou 5000 eur.

Dramaturgiu festivalu Nisa, pri zrode ktorého stáli v roku 2004 organizátori z Grosshennersdorfu v nemeckej spolkovej krajine Sasko spoločne s kolegami z Liberca a Zielonej Góry, tvorili i tentoraz tri súťažné sekcie a mnoho ďalších prehliadok nesúťažného charakteru, ale aj rámcový program, v ktorom nechýbali výstavy, čítania, koncerty a párty.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Medzi ďalšími nositeľmi ocenení festivalu bola i nemecká herečka Barbara Auerová za najlepší výkon v snímke Vakuum filmárky Christine Repondovej, poľský scénograf Radoslaw Zielonka za prácu na filme Cicha Noc Piotra Donalewského a renomovaný nemecký režisér Christian Petzold, ktorému udelili čestnú cenu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.