< sekcia Kultúra

Slovenský film Nickyho rodina začnú premietať v amerických kinách

Sir Nicholas Winton, ktorý zorganizoval záchranu 669, prevažne židovských detí z Prahy v r.1939. Foto: TASR/AP

V marci film uvedú po prvý raz aj v oblasti Latinskej Ameriky, kde tiež žije niekoľko zachránených detí, resp. ich potomkov.

Bratislava 9. januára (TASR) - V piatok 11. januára sa slovenský, medzinárodne oceňovaný dokument Nickyho rodina tvorivej dvojice Matej Mináč - Patrik Pašš začne premietať v amerických kinách. TASR o tom informovala Iveta Pospíšilová z spoločnosti Trigon Production.

Prvé predstavenia budú na Floride, kam pricestuje aj syn Sira Nicholasa Wintona, Nick. "Okrem uvedení snímky a diskusie s divákmi vo veľkých kinosálach si pre svojich študentov vyžiadalo diskusie aj množstvo škôl a univerzít," doplnila.

"Je pre nás najväčším profesionálnym ocenením, že sa film dostáva do kín aj v USA. Americkou kinodistribúciou sa napĺňa aj naše 'tajné' tvorivé predsavzatie - inšpirovať pozitívnou témou elementárnej slušnosti čo najväčšie množstvo divákov," vyjadril sa k uvedeniu do distribúcie v USA producent Patrik Pašš a dodal: "A samozrejme, máme tiež radosť z toho, že sa nám podarilo slovenský film dostať k 'najrozmaznanejšiemu' publiku sveta a dúfam, že túto šancu dôstojne ustojíme."

Celovečerná snímka, ktorá vznikla v koprodukcii so Slovenskou televíziou, ČT a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, získala na festivaloch v USA 12 cien divákov, vrátane prestížnej Ceny za najlepší dokument na Medzinárodnom festivale filmov so židovskou tematikou v Palm Beach. Spolu s ďalšími štatutárnymi oceneniami zo všetkých kontinentov má dnes Nickyho rodina už 30 cien.

Producent Patrik Pass (uprostred) sa zvítava s obeťami holokaustu na premiére filmu Nickyho rodina v Prahe 20.januára 2011.
Foto: TASR/AP
"Distribútor Menemsha Films z Los Angeles očakáva veľký celoamerický záujem a je presvedčený, že sa mu film podarí dostať do všetkých kútov USA v masovom meradle a bude tu mať dlhodobú distribúciu," konštatovala Iveta Pospíšilová s tým, že v týchto dňoch sa tiež dokončuje príprava distribúcie Nickyho rodiny v kinách vo Francúzsku. "Tu sa film bude premietať vo francúzskom dabingu od marca," dodala.

V marci film uvedú po prvý raz aj v oblasti Latinskej Ameriky, kde tiež žije niekoľko zachránených detí, resp. ich potomkov. Film si vyžiadala cinematéka v Uruguaji, ktorá ho predstaví na 31. MFF v Montevideu. "Všetky tieto úspechy so záujmom sleduje aj vyše 103-ročný Sir Winton a teší sa im," uzavrela.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.