< sekcia Kultúra

Filmové ceny BAFTA ovládla dráma Zmŕtvychvstanie

V kategórii herec v hlavnej úlohe zvíťazil Leonardo DiCaprio Foto: TASR/AP

Iňárritov najnovší film získal od svojej americkej premiéry začiatkom januára už viacero ocenení vrátane Zlatého glóbusu a s 12 nomináciami je tohtoročným favoritom Oscarov.

Londýn 15. februára (TASR) - Dráma Zmŕtvychvstanie získala v nedeľu večer v Londýne päť cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA). Zvíťazila v hlavných kategóriách najlepší film, herec v hlavnej úlohe (Leonardo DiCaprio) a najlepší režisér (Alejandro G. Iňárritu). Triumfovala aj v technických kategóriách najlepšia kamera a zvuk.

Iňárritov najnovší film získal od svojej americkej premiéry začiatkom januára už viacero ocenení vrátane Zlatého glóbusu a s 12 nomináciami je tohtoročným favoritom Oscarov.

Mexický režisér Alejandro González Iňárritu (vľavo) pózuje s cenou pre najlepšieho režiséra za film Zmŕtvychvstanie, vpravo americký herec Leonardo DiCaprio s cenou pre najlepšieho herca v hlavne úlohe vo filme Zmŕtvychvstanie a uprostred herec Tom Cruise na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


DiCaprio bol predtým na cenu BAFTA nominovaný trikrát. V ďakovnej reči okrem iného povedal, že vplyv na jeho prácu mali aj britskí herci ako Tom Courtney, Peter O'Toole, Daniel Day-Lewis a Tom Hardy. Zároveň zablahoželal svojej matke, ktorá mala akurát v nedeľu narodeniny.


V počte cien sa hneď za Zmŕtvychvstanie zaradilo akčné sci-fi Mad Max: Zbesilá cesta, ktoré bodovalo v kategóriách strih, produkcia, kostýmy a mejkap.

Margaret Sixelová pózuje s cenou najlepší strih za Mad Max: Zbesilá cesta na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Cenu BAFTA pre najlepšiu herečku získala 26-ročná Američanka Brie Larsonová, ktorá v írsko-kanadskej dráme Izba stvárnila mladú matku držanú so svojím synom v zajatí v záhradnom domčeku.

Oscarová herečka Kate Winsletová bola ocenená za vedľajšiu úlohu v životopisnej dráme Steve Jobs, v ktorej stvárnila pravú ruku spoluzakladateľa firmy Apple. Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Mark Rylance, ktorý vo filme Stevena Spielberga Most špiónov hrá sovietskeho špióna žijúceho v New Yorku.

Britská herečka Kate Winsletová pózuje s cenou pre najlepšiu herečku za vedľajšiu úlohu v životopisnej dráme Steve Jobs na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Cenu za adaptovaný scenár si odniesli tvorcovia americkej drámy Stávka na neistotu. Film Spotlight (Sledovačka) o reportéroch z novín Boston Globe vyšetrujúcich sexuálne zneužívanie detí v katolíckej cirkvi získal cenu za pôvodný scenár.

Tom McCarthy pózuje s cenou pre najlepší pôvodný scenár za film Spotlight (Sledovačka) na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Imigrantská sága Brooklyn sa stala najlepším britským filmom. V kategórii dokumentárnych snímok získal cenu titul Amy, portrét vzostupu a pádu speváčky Amy Winehousovej.

Režisér Asif Kapadia pózuje s cenou najlepší dokumentárny film za dokument Amy na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Z ceny pre najlepšieho nováčika, o ktorej rozhoduje verejnosť, sa tešil 23-ročný John Boyega. Na výslnie sa dostal vďaka blockbusteru Star Wars: Sila sa prebúdza, ktorý získal cenu BAFTA za vizuálne efekty.

Cenu za vizuálne efekty získal film Star Wars: Sila sa prebúdza na odovzdávaní tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 14. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Argentínsko-španielsky poviedkový film Divoké historky je najlepším dielom v inom ako anglickom jazyku.

Svetoznámy taliansky skladateľ Ennio Morricone bol ocenený za hudbu k filmu Quentina Tarantina Osem hrozných.

Aktuálnu sezónu filmových cien poznamenala diskusia o dominantnosti belochov vo filmovom priemysle, keďže medzi nominovanými na tohtoročné ani vlaňajšie Oscary nie je ani jeden černoch. V prípade cien BAFTA bola situácia trochu iná, keďže medzi nominovanými boli dvaja herci čiernej pleti - okrem Boyegu aj Idris Elba. Navyše Sidney Poitier - prvý černoch, ktorý získal v roku 1963 Oscara - získal cenu BAFTA za celoživotné dielo.Večer v londýnskej Kráľovskej opere moderoval tak ako vlani herec Stephen Fry. O cenách BAFTA rozhoduje 6500 členov akadémie a bývajú považované za jeden z indikátorov, kto by mohol získať prestížne ceny americkej filmovej akadémie - Oscary. Tie sa budú rozdávať 28. februára.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.