Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Kultúra

Gajdy sa môžu dostať do zoznamu UNESCO

Na fotografii (zľava) - Gajdoši Gustáv Adamec, Jozef Rajnoha, Michal Mokrý Foto: Foto (c) Tibor Szabo, 1978

Gajdy i celá gajdošská kultúra zastrešujúca všetky prejavy a vedomosti viazané na gajdy a ich použitie, reprezentuje dlhodobú hudobnú tradíciu zväčša roľníckeho a pastierskeho obyvateľstva Slovenska.

Bratislava 30. novembra (OTS) - Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku figurujú medzi 35 prvkami, ktoré sa uchádzajú o zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. O zapísaní jednotlivých prvkov rozhodnú členovia 10. Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva, ktorí tento týždeň zasadajú v hlavnom meste Namíbie, vo Windhoek.

Gajdy, ako organická súčasť tradičného inštrumentára i celá gajdošská kultúra zastrešujúca všetky prejavy a vedomosti viazané na gajdy a ich použitie, reprezentuje dlhodobú a kontinuálnu hudobnú tradíciu prevažne roľníckeho a pastierskeho obyvateľstva Slovenska. Ako významný kultúrno-historický jav, ktorého korene siahajú až do 14. storočia, sa na báze prirodzenej medzigeneračnej kontinuity zachoval dodnes.

Svojou konštrukciou sú typy gájd na Slovensku súčasťou širších stredoeurópskych kultúrnych kontextov, avšak viaceré ich atribúty sú považované za identifikačné znaky slovenskej tradičnej ľudovej kultúry, napríklad: technologické postupy pri výrobe gájd, estetické stvárnenie nástrojov, regionálne, lokálne a individuálne štýlové znaky gajdošskej interpretácie, piesňový a tanečný repertoár, rituály súvisiace s gajdami, tradičné ľudové obrady za sprievodu gájd, texty gajdošských piesní, ľudovú slovesnosť spojenú s týmto nástrojom.

V zozname UNESCO je od roku 2005 zapísaná fujara a od decembra 2013 Terchovská muzika. Či do zoznamu pribudne ďalší slovenský prvok, bude známe koncom tohto týždňa.

Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva je súpisom mimoriadnych prvkov a praktík, ktoré sú akceptované jednotlivcami a spoločnosťami, pretrvávajú v súlade s univerzálnymi princípmi ľudských práv, so socio-kultúrnymi i historickými podmienkami spoločenstiev. Predstavuje efektívny prostriedok na zabezpečenie lepšej ochrany a informovanosti o významne nehmotného kultúrneho dedičstva.