Kultúra

Pamätáte si na Petra Staníka z filmu Pásla kone na betóne?

TASR, 14. júla 2017 6:00

Herec zaujal mužným zjavom, energickým a dynamickým prejavom, umocneným pohybovou pripravenosťou.

Herec Peter Staník vo filme Pásla kone na betóne. Foto: screenshot/YouTube
Košice/Bratislava 14. júla (TASR) - Osobitý umelecký prejav herca Petra Staníka, skrývajúci pod drsným zovňajškom neraz najkrajšie ľudské vlastnosti, radi využívali filmoví a televízni tvorcovia. Do povedomia divákov sa zapísal postavou z filmu Pásla kone na betóne. V tragikomickom príbehu režiséra Štefana Uhera z prostredia východoslovenského regiónu stvárnil postavu Bertyho. Od narodenia dramatického umelca uplynulo dnes 70 rokov.

Peter Staník sa narodil v rodine hlasového pedagóga Jozefa Staníka 14. júla 1947 v Košiciach. Pôvodným povolaním bol osvetľovač. Od začiatku 70. rokov 20. storočia sa stal členom činohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Od svojho vstupu na profesionálnu scénu patril medzi najobsadzovanejších hercov prešovskej činohry, kde vytvoril asi 50 postáv. Zaujal mužným zjavom, energickým a dynamickým prejavom, umocneným pohybovou pripravenosťou: Adam Smidt (Prípad Adama a Evy, 1973), D'Artagnan (Traja mušketieri, 1975). Svoj komediálny talent predviedol v klaunovsky ladenom Sekerovi (Čaj u pána senátora, 1980). Kontrastom voči prevahe kladných hrdinských a mileneckých postáv bol utiahnutý, nesmelý a zatrpknutý Medvedenko (Čajka, 1980).Ľahko sa však prevtelil aj do postáv ako napr. Petruccio (Skrotenie zlej ženy, 1981), ktorého stvárnil ako neokrôchaného, westernového suveréna. K jeho posledným postavám, ktoré zanechali hlboký dojem, patrí slabomyseľný Lennie z drámy Johna Steinbecka O myšiach a ľuďoch, ktorá patrila k najvydarenejším inscenáciám repertoáru Divadla Andreja Bagara. Svoje umelecké kreácie na nitrianskej divadelnej scéne Staník predvádzal od roku 1983.

Na striebornom plátne zanechal herec svoje stopy v podobe divácky úspešných snímok ako Smoliari (1978) a Vták nociar (1981).Sympatický herec Peter Staník zomrel 25. februára 1995 v Nitre vo veku len 47 rokov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:34

V Bardejove otvoria medzinárodnú výstavu plagátov
Porota v poľsko-slovenskom zložení odborníkov vybrala 249 najzaujímavejších plagátov z celkového počtu 5787 súťažných prác z celého sveta.

sk
dnes 10:04

Česká komédia Bajkeri predstavuje oficiálny trailer
Slovenskou hviezdou filmu je Celeste Buckingham. video

sk
včera 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac