< sekcia Kultúra

Historky spod Nitrianskeho hradu predstavia dôležité udalosti

Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Zachar

Jednotlivé príbehy sú v knihe zoradené chronologicky od obdobia Veľkej Moravy až po posledné dekády 20. storočia.

Nitra 13. novembra (TASR) – Historky spod Nitrianskeho hradu priblížia dôležité udalosti, osobnosti i pamätihodnosti Nitry. Autor knihy Imrich Točka sa pri písaní 39 príbehov inšpiroval skutočnými udalosťami. "Chcel som čitateľovi pomôcť utvoriť si obraz o pomeroch, v ktorých žili mnohé generácie našich predkov. Veľmi si želám, aby ich protagonisti nikdy neupadli do zabudnutia," povedal Točka. Podľa jeho slov je kniha vo výrobe, dostupná by mala byť začiatkom decembra tohto roka.

Jednotlivé historky sú v knihe zoradené chronologicky od obdobia Veľkej Moravy až po posledné dekády 20. storočia. Okrem samotnej dejovej zápletky sa autor pokúsil populárnym štýlom stručne opísať aj historickú etapu v nadväznosti na spoločenské dianie. Historky spod Nitrianskeho hradu budú doplnené desiatkami štylizovaných farebných ilustrácií od nitrianskeho výtvarníka Tomáša Bereša.

Profesor Imrich Točka sa narodil v roku 1941 v obci Tormoš, čo je dnešná Chrenová, mestská časť Nitry. Absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre pôsobil od ukončenia vysokoškolského štúdia ako pedagóg na dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Vo svojej záujmovej činnosti sa zameriava na regionálnu históriu, numizmatiku a kampanológiu. Z týchto oblastí od roku 2002 spracoval a vydal 15 knižných publikácií. Profesor Točka sa významne pričinil o záchranu viacerých kultúrnych pamiatok. V roku 2016 si prevzal Cenu mesta Nitry za celoživotný príspevok k záchrane kultúrneho dedičstva, ku kultúrnemu rozvoju a propagácii mesta.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.