< sekcia Kultúra

Hra Búrlivá jar bude poctou hereckému umeniu Gabriely Dolnej

Na archívnej snímke Divadlo Andreja Bagara v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Gabriela Dolná začínala svoju hereckú kariéru ako 19-ročná v prešovskom Divadle Jonáša Záborského.

Nitra 19. októbra (TASR) – Poctou hereckému umeniu Gabriely Dolnej bude hra Búrlivá jar, ktorú Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie v premiére v piatok 23. októbra. Divadlo zaradilo túto inscenáciu do svojho programu pri príležitosti okrúhleho životného jubilea herečky, ktorá v hre stvárni hlavnú postavu. Búrlivá jar od slávneho britského dramatika Arnolda Weskera prináša príbeh o ľudskej túžbe byť úspešným, obdivovaným, milovaným a šťastným. Je o herečke Gertie Matthewsovej, ktorá sa slávnou a uznávanou stala vďaka svojej pracovitosti a húževnatosti. Aj napriek tomu, že zbiera jednu cenu za druhou, neustále pochybuje o vlastnom talente. Jej labilita je zapríčinená nielen ústrkmi z detstva, ale aj zložitou rodinnou situáciou a vzťahom s matkou.

"Protihráčom Gabriely Dolnej je nitriansky herec Juraj Hrčka, ktorý do deja hry vstupuje v dvojúlohe, v prvej časti ako strážca parkoviska Sam a neskôr ako mladý divadelný inšpicient Kennedy. Oboch hrdinov začne spájať puto vzájomnej rozdielnosti, ľudskej úprimnosti a otvorenosti," povedala PR manažérka nitrianskeho divadla Alena Orolínová.

Gabriela Dolná začínala svoju hereckú kariéru ako 19-ročná v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. Od roku 1996 patrí medzi výrazné tváre nitrianskeho divadla. "Je charakterovou herečkou, ktorá dokázala stvárniť nielen dramatické, ale aj komediálne postavy. Ako hovorieva, herectvo je drogou jej života. Jej meno nezapĺňa titulky bulváru, napriek tomu je ako herečka vyťažená nielen v divadle, objavuje sa v aktuálnych televíznych seriáloch, vo filmoch a dokonca v recesistickom videoklipe skupiny BijouTerrier s názvom Babka Natatrouská a Dedo Momuj. Jej herecké majstrovstvo je možné vidieť aj v poslednom celovečernom slovenskom filme Eva Nová v hlavnej úlohe s Milkou Vášáryovou, ktorý získal aj prestížne ocenenie, cenu kritiky, na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte," hovorí o herečke Orolínová.

Ako pripomína, Gabriela Dolná uprednostňuje charakterové a tragikomické postavy, ktoré jedným okom plačú a druhým sa smejú. Spolupracovala s viacerými významnými režisérmi, medzi nimi aj s Jozefom Bednárikom, ktorý ju obsadzoval do každého muzikálu, ktorý v DAB v Nitre pripravoval. K najznámejším patrí Fidlikant na streche, Grék Zorba, Adam Šangala, Divotvorný hrniec či Modrá ruža. Okrem toho stvárnila množstvo postáv v ďalších divadelných hrách, napríklad v inscenácii Prvá žena, Jeppe z vŕšku, Geľo Sebechlebský, Kabaret, Plešatá speváčka, Tisícročná včela či Cyrano z Bergeracu. Účinkovala aj v mnohých slovenských seriáloch a vo filmoch Obhliadka, Eva Nová a v rozprávke Láska na vlásku.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.