Kultúra

Ste v strese? Oddýchnite si pri fotografiách Iva Karáska

TASR, 19. apríla 2017 21:24

Všetky fotografie sú signované na zadnej strane, opatrené slepotlačou a štítkom s jedinečným číslom a podpisom autora. Ide o limitovanú edíciu tlače s maximálnym počtom troch kusov.

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava. Foto: citylife.sk
Bratislava 19. apríla (TASR) – Stredoeurópsky dom fotografie (SEDF) v Bratislave sprístupnil dnes výstavu Cesty s podtitulom 24 zastavení. Jej autor je český fotograf Ivo Karásek.

"Je to moja prvá výstava na Slovensku, aj keď v Bratislave som býval 20 rokov. Toto všetko sú fotografie detailov chodníkov bez akejkoľvek úpravy," povedal pre TASR přerovský rodák (1964).

Podľa neho v dnešnej uponáhľanej, chaotickej dobe sa ustavične naháňame odniekiaľ niekam, hnaní 'povinnosťami', s hlavou plnou myšlienok na to, čo všetko musíme, nesmieme, mali by sme, nemali by sme. Žijeme v neustálom zhone, strese a strácame kontakt so životom, s jeho skutočnou podstatou. V honbe za nezmyselnými cieľmi strácame kontakt nielen sami so sebou, ale aj s okolím. Nedokážeme sa zastaviť, len tak jednoducho byť a vnímať cestu, po ktorej ideme a všetky jej skryté krásy. Fotografie z cyklu Cesty sú práve takými zastaveniami.

"Autor sa často zastaví a vidí rôzne fragmenty, znaky, symboly. Tieto zábery majú poslanie prehovoriť o pokoji a ľudskej pokore," pripomenul kurátor výstavy Peter Krivda.

Cyklus Cesty vznikol v rámci projektu Neskoré svetlo a je súčasťou stálej expozície v opatrovateľskom dome Sanco v Prostějove. Neskoré svetlo združuje umelcov z rôznych oblastí (výtvarné umenie, hudba, literatúra, fotografie, divadlo) a jeho cieľom je pomáhať v liečbe dlhodobo chorých pomocou umenia ako terapeutického prostriedku. Všetky fotografie sú signované na zadnej strane, opatrené slepotlačou a štítkom s jedinečným číslom a podpisom autora. Ide o limitovanú edíciu tlače s maximálnym počtom troch kusov.

Výstava na prvom poschodí SEDF potrvá do 21. mája.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 6:15

VIDEO: Princezná českého popu opustila fanúšikov pred troma rokmi
Iveta Bartošová, speváčka s vrúcnym, plným a zároveň krehkým hlasom, ukončila svoj život skokom pod vlak. V súkromí nemala veľa šťastia, trápila ju závislosť od alkoholu. video

sk
dnes 6:00

Filmový Posledný mohykán sa ako herec učil aj česky či písať nohou
Britský herec sir Daniel Day-Lewis je zástanca Stanislavského metódy. Stane sa postavou. Aj preto si vyberá filmové úlohy veľmi opatrne. video

sk
včera 21:53

V meste pod Urpínom je sviatok umenia. V zborovom speve
V Banskej Bystrici otvorili XVII. ročník medzinárodného súťažného festivalu vysokoškolských a stredoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica, ktorý potrvá do 1. mája.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac