Kultúra

Ste v strese? Oddýchnite si pri fotografiách Iva Karáska

TASR, 19. apríla 2017 21:24

Všetky fotografie sú signované na zadnej strane, opatrené slepotlačou a štítkom s jedinečným číslom a podpisom autora. Ide o limitovanú edíciu tlače s maximálnym počtom troch kusov.

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava. Foto: citylife.sk
Bratislava 19. apríla (TASR) – Stredoeurópsky dom fotografie (SEDF) v Bratislave sprístupnil dnes výstavu Cesty s podtitulom 24 zastavení. Jej autor je český fotograf Ivo Karásek.

"Je to moja prvá výstava na Slovensku, aj keď v Bratislave som býval 20 rokov. Toto všetko sú fotografie detailov chodníkov bez akejkoľvek úpravy," povedal pre TASR přerovský rodák (1964).

Podľa neho v dnešnej uponáhľanej, chaotickej dobe sa ustavične naháňame odniekiaľ niekam, hnaní 'povinnosťami', s hlavou plnou myšlienok na to, čo všetko musíme, nesmieme, mali by sme, nemali by sme. Žijeme v neustálom zhone, strese a strácame kontakt so životom, s jeho skutočnou podstatou. V honbe za nezmyselnými cieľmi strácame kontakt nielen sami so sebou, ale aj s okolím. Nedokážeme sa zastaviť, len tak jednoducho byť a vnímať cestu, po ktorej ideme a všetky jej skryté krásy. Fotografie z cyklu Cesty sú práve takými zastaveniami.

"Autor sa často zastaví a vidí rôzne fragmenty, znaky, symboly. Tieto zábery majú poslanie prehovoriť o pokoji a ľudskej pokore," pripomenul kurátor výstavy Peter Krivda.

Cyklus Cesty vznikol v rámci projektu Neskoré svetlo a je súčasťou stálej expozície v opatrovateľskom dome Sanco v Prostějove. Neskoré svetlo združuje umelcov z rôznych oblastí (výtvarné umenie, hudba, literatúra, fotografie, divadlo) a jeho cieľom je pomáhať v liečbe dlhodobo chorých pomocou umenia ako terapeutického prostriedku. Všetky fotografie sú signované na zadnej strane, opatrené slepotlačou a štítkom s jedinečným číslom a podpisom autora. Ide o limitovanú edíciu tlače s maximálnym počtom troch kusov.

Výstava na prvom poschodí SEDF potrvá do 21. mája.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:36

M. ROTTROVÁ: August 1968 aj november 1989 sa majú stále pripomínať
Spolu s Václavom Neckářom a skupinou Fragile vystúpila na piatkom koncerte Pocta slobode na Devíne.

sk
dnes 19:26

Helena Vondráčková nahrala hymnu pre rozprávkový festival v Nemecku
Z českých hviezd príde do Nemecka aj Pavel Trávníček, ktorého v nemecky hovoriacich krajinách veľmi dobre poznajú z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku.

sk
dnes 17:52

Vo veku 103 rokov zomrel popredný abstraktný maliar Karl Otto Götz
Jeho tvorba ovplyvnila viacerých popredných svetových umelcov vrátane Gerharda Richtera, Sigmara Polkeho či Gottharda Graubnera.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac