Kultúra

Kameraman prvého slovenského filmu Daniel Siakeľ zomrel pred 70 rokmi

TASR, 6. februára 2016 7:22

V roku 1921 sa spoločne s bratom Jaroslavom Siakeľom podujal urobiť historický krok v slovenskom filmovom umení, ktorého výsledkom bola snímka Jánošík v slovensko-americkej koprodukcii.

4. januára 1896 sa narodil v Blatnici slovenský filmový režisér a kameraman, zakladateľ slovenskej kinematografie Jaroslav Siakeľ. Foto: TASR/Archív
Blatnica/Bratislava 5. februára (TASR) – Filmový technik, priekopník trikového filmu, zakladateľ slovenskej kinematografie a kameraman Daniel Siakeľ zomrel pred 70 rokmi 6. februára 1946 v americkom Chicagu.

V roku 1921 sa spoločne s bratom Jaroslavom Siakeľom podujal urobiť historický krok v slovenskom filmovom umení, ktorého výsledkom bola snímka Jánošík (1921) v slovensko-americkej koprodukcii. Vďaka súrodencom Siakeľovcom sa tak Slovensko zaradilo medzi prvých desať krajín sveta, ktoré vyrobili dlhometrážny nemý hraný film. V roku 1995 ho UNESCO zapísalo do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva.

Daniel Siakeľ sa narodil 25. januára 1886 v slovenskej turčianskej obci Blatnica pri Martine. Po vyučení za strojného zámočníka v Budapešti (dnes Maďarsko) odišiel v roku 1905 do Spojených štátov amerických (USA), kde pracoval vo firme na spracovanie filmov Selig Polyscope Co. Okolo roku 1924 skonštruoval zvukový projekčný aparát a realizoval pokusy s farebným filmovým materiálom. V roku 1912 prišiel do USA aj Danielov mladší brat Jaroslav, ktorý začal pracovať v tej iste firme.

V novembri 1920 založili americkí Slováci v Chicagu firmu Tatra Film Corporation za účelom nakrúcať filmy v starej vlasti. Jedným z hlavných aktérov vzniku spoločnosti bol majiteľ kina Ján Závodný, ale podieľali sa na ňom i obaja bratia Siakeľovci. Plány na nakrútenie prvého filmu zobrazujúceho hrdinské epizódy z Jánošíkovho života sa rozvíjali v Chicagu tesne po vojne. Nakrúcanie na Slovensku sa v exteriéroch v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre rozbehlo začiatkom leta 1921. Daniel Siakeľ sa postavil za kameru a Jaroslav Siakeľ sa chopil režírovania. Hlavného predstaviteľa dlhometrážneho nemého filmu Jánošík stvárnil už vtedy známy herec Theodor Pištěk. Mária Fábryová, predstaviteľka Aničky, nielenže nemala skúsenosti s filmovaním, kamera jej dokonca naháňala strach. Odvtedy už nehrala v žiadnom filme.

Jánošík patril medzi najpremietanejšie diela svojej doby a vôbec nezaostával za svetovou produkciou. Náklady na jeho výrobu sa vyšplhali do výšky asi 14.500 amerických dolárov. Premiéra snímky sa konala 25. novembra 1921 v českej Prahe, 1. decembra toho roku v americkom Chicagu a 3. januára 1922 v Žiline na Slovensku. Tento film sa však "stratil" na celých 50 rokov. Značne poškodenú filmovú kópiu Jánošíka z roku 1921 vlastnil neskôr jeho pôvodný producent Ján Závodný, ktorý ju v roku 1970 priviezol na Slovensko a venoval ju Slovenskému filmovému ústavu. Film bol zrekonštruovaný zásluhou filmového historika Ivana Rumanovského a ozvučený ruchmi a terchovskou muzikou v roku 1975.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:49

Činohra SND uvedie svetovú premiéru inscenácie Túžba po nepriateľovi
Text, ktorý vznikol špeciálne pre SND, sa zaoberá ľudskou potrebou mať nepriateľa, pretože práve nepriateľ je často tým jediným tmelom, ktorý drží komunitu pokope.

sk
včera 20:29

VIDEO: Východoslovenská galéria sprístupní diela poškodené požiarom
Požiar v depozitári galérie vypukol 12. januára 1985. Oheň vtedy zničil celkovo 1030 výtvarných diel a vzácnych umeleckých predmetov.

sk
včera 19:31

Zlatá klapka ocenila najlepších mladých multimediálnych tvorcov
Súťaž vyhlasuje ministerstvo školstva, hlavným organizátorom je Základná umelecká škola Jána Albrechta v Bratislave.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac