< sekcia Kultúra

Kino Lumiére pridáva projekciu hudobného filmu o skupine Muse

Kino Lumiére, archívna snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Albumu kapely Muse s názvom Drones (2015), ocenili Grammy za najlepší rockový album.

Bratislava 13. júla (TASR) – O štvrtkovú (12.7.) premiéru tohtoročného koncertného filmu britskej kapely Muse: Drones World Tour bol v bratislavskom Kine Lumiére veľký záujem. "Preto pridávame ďalšiu projekciu, ktorá sa uskutoční v utorok 17. júla," zdôvodňuje tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

V rámci cyklu Music & Film premietli v Bratislave i kinách na celom svete zostrih vystúpení z turné k siedmemu štúdiovému albumu kapely Muse s názvom Drones (2015), oceneného Grammy za najlepší rockový album. Turné Drones World Tour začalo 23. mája 2015 v anglickom meste Norwich a po vyše 130 koncertoch skončilo 21. augusta 2016 v poľskom Krakove.

"Drone je piaty album kapely v rade, ktorý sa dostal na prvú priečku rebríčka najpredávanejších britských albumov. Debutoval ako číslo jedna i v rebríčkoch ďalších 21 krajín. K faktorom, ktorý významne ovplyvnil výsledný dojem z koncertov počas turné, bolo pódium uprostred každej haly. A navyše basgitarista Chris Wolstenholme i gitarista a spevák Matt Bellamy neustále vybiehali na vyvýšené posty po stranách. Film ponúka úchvatné zábery atypického oválneho pódia, dronov nad publikom, obrovských projekcií a ilúziu dystopie dotváranú prepracovanými laserovými a LED efektmi. Hoci Muse kládli dôraz na vizuálnu šou, ani trochu pritom neokrádali hudbu," hovorí dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumiére Miro Ulman.

Na výnimočnosť koncertov upozornil aj hudobný portál New Music Expres (NME), ktorý udelil kapele Muse cenu NME Award 2018 pre najlepšieho festivalového headlinera roku so zdôvodnením, že "na každom koncerte si užijete novú verziu niektorej z ich klasických piesní, rozšírené intrá, nové sóla či rôzne odkazy na rockové piesne".

Kapela Muse je držiteľom dvoch cien Grammy, osemnástich cien NME, siedmich Q Awards, piatich MTV Europe Music Awards a dvoch BRIT Award v kategórii Best Live Act.

Hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumiére s mesačnou periodicitou od júna 2013. Uvedenie filmu Muse patrí k podujatiam, keď je premiéra naplánovaná na jeden deň v stovkách kín na celom svete.

"V poslednom čase sa čoraz viac zapájame do týchto aktivít. Priznám sa, je to veľmi príjemný pocit vidieť 'Kino Lumiére' na oficiálnej stránke Nicka Cavea, Davida Gilmoura, Muse, Pearl Jam či ďalších svetoznámych interpretov," dodáva Ulman.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.