Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Kultúra

Filmový klub Iskra Kežmarok je najlepší na Slovensku, získal ocenenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Andrej Galica

Ako uviedol jeho dramaturg Boris Švirloch, za dôležité pokladajú propagáciu domácej produkcie. Preto do Kežmarku pozývajú slovenských a českých filmárov, ktorí svoje diela sami uvádzajú.

Kežmarok 22. marca (TASR) – Najlepším slovenským filmovým klubom za rok 2016 je Filmový klub Iskra Kežmarok. Ako uviedol jeho dramaturg Boris Švirloch, za dôležité pokladajú propagáciu domácej produkcie. Preto do Kežmarku pozývajú slovenských a českých filmárov, ktorí svoje diela sami uvádzajú.

"Filmový klub Iskra sme po krátkej úvahe založili 22. novembra 2010. V priestoroch kina Iskra premietame každý pondelok a našim divákom sme za viac ako šesť rokov fungovania priniesli niekoľko stovák svetových aj domácich filmov. Doteraz do nášho klubu prišlo viac ako 30 filmárskych návštev," uviedol Švirloch. Prvým hosťom klubu bol kežmarský rodák, režisér Juraj Herz, ktorý v máji 2011 pod Tatrami predstavil svoj film Habermannův mlýn.

O laureátovi v kategórii najlepší filmový klub za rok 2016 rozhodli zástupcovia 57 slovenských filmových klubov. "Organizácia filmového klubu je zaujímavá aj keď náročná. Odmenou je, keď v kine vidíme divákov, ktorí sú spokojní, vracajú sa k nám a ideálne vo veľkom počte. Z ocenenia máme veľkú radosť," povedal dramaturg. Obľúbeným filmovým podujatím sú letné premietania na nádvorí Kežmarského hradu, ktoré organizuje kino Iskra v spolupráci s filmovým klubom. V roku 2016 si tu počas jediného večera viac ako 500 platiacich divákov pozrelo dokumentárny film Sloboda pod nákladom od režiséra Pavla Barabáša.

Vo filmovom klube premietnu dnes o 19.00 h dokumentárny film režisérky Anny Gruskovej o oceňovanej spisovateľke Irene Brežnej. V rámci klubového premietania ho uvedie jeho autorka. "Švajčiarsko bolo pre mňa ako raj. Pre penzistov. Všade, kam som vstúpila, ostávali krátery," uviedla Irena Brežná, ktorá sa po emigrácii z komunistického Československa usadila vo Švajčiarsku. Film rozpráva o tom, ako musela mladá Irena čeliť novej kultúre, výčitkám svedomia, že nebojovala o svoju vlasť, ale aj o jej rozhodnutí písať o disidentskom hnutí vo východnej Európe alebo o ruskej invázii v Čečensku, kde sa cítila šťastná v úlohe vojnovej korešpondentky. Dokument prináša archívne zábery, ale aj spomienky a výpovede spisovateľkiných blízkych priateľov či rodinných príslušníkov.