< sekcia Kultúra

Kunsthalle v Košiciach je pripravená privítať prvých návštevníkov

Prehliadka interiéru zrekonštruovanej Kunsthalle v Košiciach 1. júla 2013 pred jej slávnostným otvorením Foto: TASR/František Iván

Jej slávnostné otvorenie sa uskutoční 3. júla.

Košice 1. júla (TASR) – Slávnostné otvorenie košickej Kunsthalle, ktorá vznikla vďaka projektu EHMK rekonštrukciou chátrajúcej krytej plavárne, sa uskutoční v stredu 3. júla o 17.00 h. Ako dnes novinárom prezradil umelecký riaditeľ neziskovej organizácie Košice EHMK 2013 Vladimír Beskid, toto otvorenie bude spravádzané odhalením sochy Gyula Kosice, jednej z osobností EHMK, rodeného Košičana, ktorý emigroval do Argentíny a stal sa tam významným a uznávaným výtvarníkom.

„Otvárame nový investičný projekt, nový vážny kultúrny bod – jednu z vlajkových lodí projektu EHMK,“ povedal Beskid. Pripomenul, že Kunsthalle by mala slúžiť najmä prezentácii súčasného výtvarného umenia.

„Na otvorenie sme pripravili tri výstavy. Hlavnou hviezdou bude britský sochár Tony Cragg, zároveň bude inštalovaná fotografická výstava Constantina Brâncusi z Rumunska a na druhej strane bude niekoľko diel a zábery z múzea Gyulu Kosice,“ doplnil Beskid.

Prehliadka interiéru zrekonštruovanej Kunsthalle v Košiciach 1. júla 2013 pred jej slávnostným otvorením
Foto: TASR/František Iván

Zdôraznil tiež, že zámery a ambície Kunsthalle sú také, aby sa dosiahla udržateľnosť projektu a už dnes sú známe aktivity, plánované v budúcom roku aj roku 2015.

Manažér stavby Milan Kolesár uviedol, že celkové náklady na rekonštrukciu Kunsthalle sa vyšplhali na sedem miliónov eur. „Stavba kopíruje pôvodný objekt s tým, že bočné prístavby sme museli vymeniť, lebo boli v katastrofálnom stave,“ povedal. Doplnil, že z pôvodného bazénu sa vytvoril nový viac účelový, ktorý v čase, keď nie je napustený vonkajší bazén kúpaliska môže byť naplnený do hĺbky jedného metra a môže byť súčasťou inštalácií, alebo predstavení.

Výstavné priestory sú v suteréne na prízemí aj na nadzemnom podlaží, kde sa nachádzajú zrekonštruované pôvodné mozaiky. Projekt umožňuje usporiadať priestor v niekoľkých desiatkách verzií, podľa momentálnej potreby. „Priestory sa dajú využívať spolu pre masu ľudí, alebo aj oddelene pre komornejšie akcie,“ doplnil Kolesár.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.