< sekcia Kultúra

Laureátom Ceny ASK? sa stal Omar Mirza za Vyrovnávanie sa s pamäťou

Na archívnej snímke Omar Mirza. Foto: TASR - Martin Baumann

Zaslaný kritický text podľa neho ako jeden z mála obsahoval rozšírenie samotného umeleckého problému o historický, politický a geografický kontext a esejistický charakter.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Text Vyrovnávanie sa s pamäťou, reflektujúci kultúrnu platformu Nástupište 1-12 v Topoľčanoch, rozhodol o prvom laureátovi Ceny ASK?, ktorým sa stal kurátor, kritik a popularizátor súčasného vizuálneho umenia Omar Mirza. TASR o tom informovala Lucia Horňáková z Nadácie Centrum súčasného umenia.

O držiteľovi ocenenia rozhodla porota v zložení Jana Németh, Michal Novotný a Michal Murin. "Na kritickej práci Omara Mirzu oceňujeme zrozumiteľný jazyk a jednoduchý štýl, jasnosť, ale zároveň presnosť, s ktorou čitateľom približuje komplexné problémy súčasného umenia. Jeho texty si zároveň udržujú dynamiku, ľahkosť a rytmus – štylistické kvality, ktoré sú pre dosah výtvarnej kritiky nie menej dôležité," uviedol Novotný.

Zaslaný kritický text podľa neho ako jeden z mála obsahoval rozšírenie samotného umeleckého problému o historický, politický a geografický kontext a esejistický charakter. Zároveň sa nebojí vystúpiť voči problémom súčasnej slovenskej spoločnosti. "Oceňujeme tiež Mirzovu dlhodobú prácu, ktorú pre slovenskú výtvarnú kritiku odvádza, a to, že jeho cieľom je najširšie publikum, nielen akademická reflexia," dodal porotca.

Ako informovala Horňáková, Omar Mirza (*1981) je absolvent dejín umenia na Viedenskej univerzite. Pracuje ako odborno-výskumný pracovník a kustód zbierok v Nitrianskej galérii. Pripravil pre ňu zhruba 40 samostatných a kolektívnych výstav. Má za sebou aj viacero kurátorských aktivít doma a v zahraničí, venuje sa výtvarnej kritike, uverejňuje články a recenzie o dianí v súčasnom umení. V rokoch 2016 – 2017 bol spoluautorom, dramaturgom, scenáristom a moderátorom desaťdielnej relácie o súčasnom umení "Omar a Božena" na internetovom portáli vju.sk.

Cenu ASK? organizuje Nadácia Centrum súčasného umenia. Ocenenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Hlavným partnerom projektu je Slovart. Do Ceny ASK? sa prihlásilo sedem mladých kritikov, ich texty sú zverejnené na stránke www.oskarcepan.sk.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.