Kultúra

Na Liptove vzniknú minimodely slovenských kultúrnych pamiatok

TASR, 11. januára 2016 16:04

Samotné modely, ktorých hmotnosť je od 30 do 600 kilogramov, plánujú osadiť do terénu na zemných skrutkách bez trvalých betónových základov približne do konca mája 2016.

Na ilustračnej snímke Bojnický zámok. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Liptovský Ján 11. januára (TASR) - Na nevyužívaných pozemkoch za hotelom Ďumbier v Liptovskom Jáne by mal vzniknúť areál slovenských kultúrnych pamiatok - Mini Slovensko. Park minimodelov radníc, kostolov, hradov či zámkov má prispieť ku spestreniu pobytu turistov Jánskej doliny, zatraktívneniu lokality a zvýšeniu návštevnosti. Výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie by mali byť známe v najbližších dňoch.

"V súčasnosti už máme podpísané všetky nájomné zmluvy, ktoré sa týkajú pozemku. Čakáme len na výsledky posudzovania. Akonáhle dostaneme povolenia, začneme s úpravou a čistením pozemku, pretože je to všetko zarastené. Chceli by sme to stihnúť ešte v zime a začiatkom apríla by sme pripravovali chodníky, osádzali vstupný domček, brány a na konci mesiaca chceme osádzať samotné modely,"
povedal pre TASR predseda občianskeho združenia Mini Slovensko Kamil Fischer.

Na začiatku bude takmer hektárový pozemok skrášľovať 15 až 20 autentických miniatúr, ktoré by mali postupne pribúdať. Návštevníci si budú môcť rekonštrukcie slovenských pamiatok pozrieť za primerané ceny, zľavy budú mať deti, študenti, dôchodcovia i zdravotne ťažko postihnuté osoby. "Náklady na prípravu parku sú enormne veľké. Modely majú hodnotu približne 90.000 eur, vybudovanie si vyžiada približne 50.000 eur a takisto prevádzka je nákladná, ročne to odhadujeme na 85.000. Financujeme to z vlastných zdrojov a tiež sme si zobrali úver," vysvetlil Fischer.

Príchodu novej atrakcie sa teší aj starosta Liptovského Jána Juraj Filo, ktorý investorom vychádza v ústrety. "Za projekt sme vďační, pretože zvýši návštevnosť našej obce. Cestovný ruch sa zakladá práve na tom, aby ľudia mali ako tráviť voľný čas, preto pomáhame aj s infraštruktúrou," povedal.

Vo veľkej miere očakávajú najmä návštevy turistov, no zaujímavou skupinou môžu byť aj nevidiaci ľudia, s ktorými už investori majú skúsenosť. "Na jednej výstave sa na modely prišla pozrieť skupinka nevidiacich. Je to paradox, ale oni si nevedia predstaviť, ako napríklad vyzerá radnica v Levoči a keď si náš model poriadne ohmatajú, získajú reálnu nejakú predstavu," opísal Kamil Fischer s tým, že výroba jedného modelu trvá v priemere aj rok. "Najviac práce som mal s Bojnickým zámkom, nad ktorým som strávil 4500 hodín. Tie modely sa snažíme robiť čo najviac autenticky, teda použiť reálne materiály, farby a podobne," dodal.

Samotné modely, ktorých hmotnosť je od 30 do 600 kilogramov, plánujú osadiť do terénu na zemných skrutkách bez trvalých betónových základov približne do konca mája 2016. Park by mal byť pre verejnosť prístupný od 1. júna.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:12

Zomrela slávna americká herečka známa ako nová Grace Kellyová
Medzi jej vyvolenými boli nielen dedič firmy Colgate-Palmolive, ale aj hereckí kolegovia Cliff Robertson a Ted Hartley. video

sk
včera 19:08

Szidi Tobias vydala album Sedmoláska, predstaví ho na koncertoch
Fanúšikom ho predstaví 28. mája na koncerte v bratislavskom Ateliéri Babylon.

sk
včera 18:56

Film Lída Baarová si môže vo svete pozrieť vyše 100 miliónov ľudí
Rokovania s Netflixom vraj trvali takmer rok a pootvorili dvere ďalším domácim filmom, ktoré môžu Lídu Baarovú v celosvetovom streamovaní nasledovať. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac