< sekcia Kultúra

Ľubica Rybárska má rozsiahly repertoár sopránových operných postáv

Ľubica Rybárska, archívna snímka. Foto: TASR/SND - Robo Hubač

Už počas štúdia Ľubica Rybárska debutovala ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava a predstavila sa aj ako Rusalka v rovnomennej opere Antonína Dvořáka.

Bratislava 13. júla (TASR) - Operná diva Ľubica Rybárska má rozsiahly repertoár náročných sopránových operných postáv, výrazné úspechy dosiahla aj ako koncertná umelkyňa. V piatok 13. júla sa dožíva životného jubilea.

Ľubica Rybárska sa narodila 13. júla 1958 v Martine. Spev vyštudovala na Konzervatóriu v Žiline v roku 1979. V roku 1983 absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Už počas štúdia debutovala ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava a predstavila sa aj ako Rusalka v rovnomennej opere Antonína Dvořáka. V rokoch 1983-2013 bola členkou súboru Opery Slovenského národného divadla (SND), kde ako sólistka naštudovala celý rad postáv sopránového repertoáru. V roku 1988 sa vo Filadelfii (USA) stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Vtedy sa jej kariéra začala prudko rozvíjať, najmä pozvaním k spolupráci do filadelfskej opery, kde v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne, Ríme.

Výpočet všetkých medzinárodných úspechov Ľubice Rybárskej je veľmi dlhý. Z jej repertoára sú najznámejšie Katrena v Suchoňovej Krútňave, Santuzza v Mascagniho Sedliackej cti, Abigail vo Verdiho opere Nabucco, Rusalka a Cudzia kňažná v Dvořákovej Rusalke, Líza v Čajkovského Pikovej dáme, Leonora vo Verdiho Trubadúrovi, Alžbeta vo Verdiho Donovi Carlosovi, Floria Tosca v Pucciniho Tosce, Lady Macbeth vo Verdiho Macbethovi alebo Amélia vo Verdiho Maškarnom bále.

Ľubica Rybárska dosiahla úspechy aj ako koncertná umelkyňa. Aktívne sa venuje tiež pedagogickej práci na VŠMU v Bratislave. Sopranistka spolupracuje s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami, v roku 1997 vyšlo jej profilové CD s opernými áriami talianskych autorov. Nahrala vianočné CD pod názvom "Búvaj dieťa krásne".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.