Kultúra

M. SLÁDEK: Cena Trebbia ma veľmi prekvapila

TASR, 15. marca 2016 20:14

Záštitu nad 15. ročníkom tohto podujatia prevzal prezident ČR Miloš Zeman a minister kultúry ČR Daniel Herman.

Milan Sládek Foto: TASR - UNESCO
Bratislava 15. marca (TASR) - Slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg Milan Sládek si v nedeľu večer (13.3.) prevzal v Prahe Medzinárodnú cenu Trebbia 2016 za tvorivú činnosť. Španielska sála Pražského hradu bola miestom slávnostného galavečera. Záštitu nad 15. ročníkom tohto podujatia prevzal prezident ČR Miloš Zeman a minister kultúry ČR Daniel Herman.

"Bol som veľmi prekvapený, že ma komitét Trebbie vybral na tohoročné vyznamenanie. Je to cena, ktorá má veľkú hodnotu a je to uznanie práce človeka, ktorý sa so svojím umením trápi celý život. Bolo to krásne, veľmi dobre som sa cítil a mám z toho skutočne úprimnú radosť," povedal pre TASR Milan Sládek. Majster pantomímy zavítal do českej metropoly len na odovzdávanie ocenení, následne sa vrátil do Nemecka, pretože bol viazaný predstaveniami.

Milan Sládek (1938) vyštudoval Divadelnú fakultu VŠMU v Bratislave. V štúdiu pokračoval v Prahe u Emila Františka Buriana, mága poetického divadla a jedného z hlavných tvorcov československej medzivojnovej avantgardy. Medzi jeho najznámejšie pantomimické postavy patrí Kefka, hlavný hrdina komédie Hrča, ktorá mala premiéru v Prahe v marci 1960. Počas svojej úspešnej viac ako 50-ročnej umeleckej dráhy vytvoril takmer 50 autorských inscenácií. Účinkoval v 55 krajinách sveta, v mnohých z nich viackrát. Zo Slovenska odišiel v roku 1968, najprv žil a pracoval vo Švédsku, neskôr v Nemecku. Jeho pôsobiskom je od roku 1974 nemecký Kolín nad Rýnom, kde založil divadlo pantomímy s názvom Theater Kefka, ktoré bolo v tom čase jediným stálym divadlom pantomímy v západnej Európe. O dva roky neskôr inicioval prvý ročník medzinárodného festivalu pantomímy Gaukler, ktorý je niekoľko rokov najlepším svojho druhu na svete. V roku 1987 sa stal profesorom pantomímy na Folkwang Hochschule v Essene. Po zmene režimu sa v roku 1990 vrátil na Slovensko, na jeho podnet bola zrekonštruovaná historická budova bratislavského Divadla Aréna. V roku 2002 sa vrátil do Kolína, kde pôsobí dodnes.

Medzinárodná cena Trebbia zahŕňa diplom a bronzovú sošku, ktorú vytvoril český sochár, dizajnér a hudobník Stefan Milkov, zakladajúci člen skupiny Tvrdohlaví. Milan Sládek priznal, že už výraznej soške našiel miesto na vzácnom drevenom krbe z 19. storočia. Známeho slovenského míma čakajú v najbližších dňoch predstavenia v Nemecku. Novou pantomímou bude otvárať výstavu na zámku asi 60 km od Kolína a koncom týždňa sa predstaví v titule Krížová cesta. Práve kvôli tomuto sugestívnemu predstaveniu, ktoré uvedie v kostoloch v Nemecku, sa Sládek na veľkonočné sviatky nechystá na Slovensko, kde v novembri uviedol v historickej budove Slovenského národného divadla svoj nový projekt Antigona, inšpirovaný známou Sofoklovou predlohou. "To najnovšie, čo teraz budem robiť v Bratislave, je predstavenie s barokovým orchestrom na festival Dni starej hudby," prezradil svetoznámy mím.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:04

K pamiatkám Považskej Bystrici patria aj objekty, ktoré už neexistujú
Doplnenie zoznamu pamätihodností schválilo na svojom minulotýždňovom zasadnutí považskobystrické mestské zastupiteľstvo.

sk
dnes 7:50

Udeľovanie Oscarov: Chybné oznámenie víťaza v kategórii najlepší film
Prvého Oscara na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien 89. ročníka prevzal čerstvý otec, herec Mahershala Ali, za svoju vedľajšiu úlohu v nezávislej dráme Moonlight.

sk
včera 21:43

VIDEO: Pozrite si nový projekt SĽUK-u Genezis
Dramaturgia SĽUK-u uvedením diela Genezis o stvorení sveta a prvých ľuďoch na zemi naznačila ďalšie možnosti a presahy ľudového tanca a hudby smerom k súčasnej umeleckej tvorbe a novým médiám.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac