< sekcia Kultúra

Michal Spišák: Yasmina Reza mi pripomína Čechova

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Titul Bella Figura, ktorému tvorcovia dali podtitul O tenkej hranici medzi láskou a nenávisťou, sa objaví na slovenskom javisku prvýkrát v preklade Eleny Flaškovej.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Bratislavské Divadlo Aréna čaká v nedeľu premiéra najnovšej konverzačnej komédie z pera francúzskej autorky Yasminy Rezy. V inscenácii Bella Figura sa predstavia Marián Mitaš, Zuzana Porubjaková, Lenka Barilíková, Ján Jackuliak a Zuzana Kocúriková v réžii Michala Spišáka.

"Je to taká zvláštna hra, ako všetky hry Yasminy Rezy, vynikajúcej autorky. Píše skvelým spôsobom, strašne mi pripomína Čechova, aj keď je to možno absurdná predstava, ale mne to tak vychádza. Tá hra je ťažko identifikovateľná, nie je to celkom komédia, je to dramatické, je tam sociálna kritika, celé je to zvláštne vzťahové, je to teda groteska, spoločensko-kritická hra? Mňa na tom zaujala téma intímnych ľudských vzťahov," uviedol pre TASR Spišák ku hre, ktorá sa začína mileneckým dialógom a náhodným stretnutím s rodinou.

V nóbl reštaurácii sa stretávajú piati ľudia. Zdá sa, že všetko je tak, ako má byť. Všetko sa poriadne zamotá, keď Boris, ktorý vezie v aute svoju nevyrovnanú milenku Andreu, pri cúvaní na parkovisku zrazí staršiu dámu Yvonne. Nič sa jej nestane, a tak oboch pozve na svoju narodeninovú oslavu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby to nebola svokra konzervatívnej Francoise - najlepšej priateľky Borisovej manželky. Keď túto nepríjemnú situáciu začne zachraňovať Eric, chorobne naviazaný na mierne pomätenú matku so zvláštnym zmyslom pre humor, stretnutie piatich ľudí pri pohári šampanského a morských ježkoch sa náhle zvrtne na absurdne vyšinutý večer, plný groteskných momentov.

"Ukážu sa tam zvláštne väzby. To stretnutie je katalyzátorom, ktorý nabúrava zdanie normálnosti, fungovanie mileneckého vzťahu a rodiny, s ktorou sa stretávajú. Úroveň, ako to bolo napísané, tá bola pre mňa rozhodujúca," vysvetľuje Spišák, ktorý je sám zvedavý na divácku odozvu inscenácie. Tá nie je tak celkom komédiou. "Dá sa na to celé pozerať ako na grotesku. Som veľmi zvedavý, ale nie je to primárnym zámerom inscenácie, aby to bola jednoznačná komédia, lebo vzťahy sú tam naozaj veľmi hlboké, postavy sú, aspoň sme sa o to snažili, aby boli, veľmi, veľmi pravdivé," doplnil.

Zámerom režiséra bolo, aby sa divák stotožnil s emóciami postáv, ktoré zažívajú na javisku. "Tú hru som si vybral aj preto, že tam boli motívy, ktoré som poznal zo svojho vlastného života. Keď sme to skúšali, herci sa sami priznali, že sú tam motívy, ktoré veľmi dôverne poznajú, ak nie z vlastného okolia, tak minimálne z veľmi blízkeho okolia," prezradil režisér. V postave Yvonne sa predstaví Zuzana Kocúriková, ktorá priznala, že sa jej postava veľmi páčila. "Pretože mám aj veľmi osobnú skúsenosť s diagnózou, čo má Yvonne, osem rokov som ju prežívala s mojou mamou. Je to už dávno, takže môžem o tom hovoriť aj s úsmevom. Mám to dosť odpozorované," skonštatovala.

Titul Bella Figura, ktorému tvorcovia dali podtitul O tenkej hranici medzi láskou a nenávisťou, sa objaví na slovenskom javisku prvýkrát v preklade Eleny Flaškovej. Najúspešnejšia francúzska autorka Yasmina Reza, držiteľka prestížnej Ceny Laurenca Oliviera, laureátka Tony Award, Grand Prix Francúzskej akadémie a Moliérovej ceny, napísala túto hru na objednávku berlínskeho divadla Schaubühne v spolupráci s nemeckým režisérom Thomasom Ostermeierom. Dramaturgičkou predstavenia je Saša Sarvašová, kostýmy navrhla Eva Kleinová, scénu Pavol Andraško a hudbu Slavo Solovic.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.