Kultúra

Chcete vidieť, ako sa upaľuje bosorka? Príďte do Bojníc

TASR, 18. apríla 2017 10:46

Bojnický hrad bol vedený ako jeho majetok palatína Opoľského, no neexistujú záznamy o tom, že by Bojnice niekedy navštívil osobne. Prečo teda žiadal o panstvo, ktoré bolo mimo jeho záujmov?

Bojnický zámok, ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiáš
Bojnice 18. apríla (TASR) - Tajomný príbeh niekdajšieho palatína Vladislava Opoľského predstaví počas nadchádzajúceho Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice. V poradí 24. ročník podujatia prinesie dávku strachu a tajomna do Bojníc od 27. apríla do 1. mája a od 3. do 6. mája, informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

Uhorským palatínom sa Vladislav Opoľský sa stal v roku 1367. Svojou rozvahou pozdvihol Uhorsko a otvoril mu nové obzory. Za svoje zásluhy a schopnosti dostal do daru mnoho hradov, medzi mini aj Bojnický. "Práve Bojnický hrad bol vedený len ako jeho majetok a neexistujú záznamy o tom, že by Bojnice niekedy navštívil osobne. Prečo teda žiadal o panstvo, ktoré bolo mimo jeho záujmov? Otvára sa tak tajomná komnata domnienok, súhier a fantázie, v ktorej Vladislav navštívil bojnické panstvo len na jednu jedinú noc, aby našiel vykúpenie," načrtla Gordíková.

Podľa scenáristu a režiséra podujatia Vojtecha Bartka bol Opoľský síce významným, mocným a pomáhajúcim, no zároveň i obávaným a nekompromisným mužom. "Pre svoju taktiku a plány odňal majetky plockému biskupovi, ktorý tento čin oplatil cirkevnou kliatbou a zatratil ho," priblížil.

"Tvrdé srdce máš, Vladislav, sťa z kameňa! Ale i ten sa časom poddá kvapkám dažďa. Tak ako balvan prerazí voda, nech i tvoje srdce otvorí sa v prúde citov. No nie pre lásku lež pre pekelné plamene!", i tak mohla znieť podľa múzea biskupova kliatba na dušu Opoľského.

"Mohla prebudiť v človeku démona. Takého, čo vo všetkých strigách a bosorkách sveta drieme. A možno sa niekto v poslednej chvíli postavil na stranu Vladislava a vzal hrôzu na seba. Možno panoš, blízky priateľ, ktorý mu bol ako syn. A možno niekto ďalší zaplatil tým najcennejším, čo mal. Láskou a životom. Tak ako krásna bylinkárka Júlia," dodala Gordíková.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 6:15

VIDEO: Princezná českého popu opustila fanúšikov pred troma rokmi
Iveta Bartošová, speváčka s vrúcnym, plným a zároveň krehkým hlasom, ukončila svoj život skokom pod vlak. V súkromí nemala veľa šťastia, trápila ju závislosť od alkoholu. video

sk
dnes 6:00

Filmový Posledný mohykán sa ako herec učil aj česky či písať nohou
Britský herec sir Daniel Day-Lewis je zástanca Stanislavského metódy. Stane sa postavou. Aj preto si vyberá filmové úlohy veľmi opatrne. video

sk
včera 21:53

V meste pod Urpínom je sviatok umenia. V zborovom speve
V Banskej Bystrici otvorili XVII. ročník medzinárodného súťažného festivalu vysokoškolských a stredoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica, ktorý potrvá do 1. mája.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac