Kultúra

Chcete vidieť, ako sa upaľuje bosorka? Príďte do Bojníc

TASR, 18. apríla 2017 10:46

Bojnický hrad bol vedený ako jeho majetok palatína Opoľského, no neexistujú záznamy o tom, že by Bojnice niekedy navštívil osobne. Prečo teda žiadal o panstvo, ktoré bolo mimo jeho záujmov?

Bojnický zámok, ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiáš
Bojnice 18. apríla (TASR) - Tajomný príbeh niekdajšieho palatína Vladislava Opoľského predstaví počas nadchádzajúceho Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice. V poradí 24. ročník podujatia prinesie dávku strachu a tajomna do Bojníc od 27. apríla do 1. mája a od 3. do 6. mája, informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

Uhorským palatínom sa Vladislav Opoľský sa stal v roku 1367. Svojou rozvahou pozdvihol Uhorsko a otvoril mu nové obzory. Za svoje zásluhy a schopnosti dostal do daru mnoho hradov, medzi mini aj Bojnický. "Práve Bojnický hrad bol vedený len ako jeho majetok a neexistujú záznamy o tom, že by Bojnice niekedy navštívil osobne. Prečo teda žiadal o panstvo, ktoré bolo mimo jeho záujmov? Otvára sa tak tajomná komnata domnienok, súhier a fantázie, v ktorej Vladislav navštívil bojnické panstvo len na jednu jedinú noc, aby našiel vykúpenie," načrtla Gordíková.

Podľa scenáristu a režiséra podujatia Vojtecha Bartka bol Opoľský síce významným, mocným a pomáhajúcim, no zároveň i obávaným a nekompromisným mužom. "Pre svoju taktiku a plány odňal majetky plockému biskupovi, ktorý tento čin oplatil cirkevnou kliatbou a zatratil ho," priblížil.

"Tvrdé srdce máš, Vladislav, sťa z kameňa! Ale i ten sa časom poddá kvapkám dažďa. Tak ako balvan prerazí voda, nech i tvoje srdce otvorí sa v prúde citov. No nie pre lásku lež pre pekelné plamene!", i tak mohla znieť podľa múzea biskupova kliatba na dušu Opoľského.

"Mohla prebudiť v človeku démona. Takého, čo vo všetkých strigách a bosorkách sveta drieme. A možno sa niekto v poslednej chvíli postavil na stranu Vladislava a vzal hrôzu na seba. Možno panoš, blízky priateľ, ktorý mu bol ako syn. A možno niekto ďalší zaplatil tým najcennejším, čo mal. Láskou a životom. Tak ako krásna bylinkárka Júlia," dodala Gordíková.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:36

M. ROTTROVÁ: August 1968 aj november 1989 sa majú stále pripomínať
Spolu s Václavom Neckářom a skupinou Fragile vystúpila na piatkom koncerte Pocta slobode na Devíne.

sk
dnes 19:26

Helena Vondráčková nahrala hymnu pre rozprávkový festival v Nemecku
Z českých hviezd príde do Nemecka aj Pavel Trávníček, ktorého v nemecky hovoriacich krajinách veľmi dobre poznajú z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku.

sk
dnes 17:52

Vo veku 103 rokov zomrel popredný abstraktný maliar Karl Otto Götz
Jeho tvorba ovplyvnila viacerých popredných svetových umelcov vrátane Gerharda Richtera, Sigmara Polkeho či Gottharda Graubnera.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac