Kultúra

Návštevníci archeoparku budú spoznávať život Keltov

TASR/TERAZ.sk, 22. augusta 2017 16:50

Podujatie priblíži život prvého historicky známeho etnika na našom území.

Na archívnej snímke budovanie archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Foto: TASR/František Iván
Hanušovce nad Topľou 22. augusta (TASR/Teraz.sk) – Návštevníci archeoparku v Hanušovciach nad Topľou budú v sobotu (26.8.) spoznávať život Keltov doby železnej. Vyskúšať si budú môcť tiež rôzne zaujímavé činnosti.

Podujatie priblíži život prvého historicky známeho etnika na našom území. "Bude o významnej kultúre, ktorá poznamenala vývoj v celej Európe. Nahliadneme nielen do ich obydlia, ale aj do sveta ich remesla, vojenstva, mýtov či kuchyne," informovala Mária Kotorová, riaditeľka Krajského múzea v Prešove, pod ktoré patrí hanušovské múzeum.

Počas podujatia, ktoré sa začne o 14.00 h, si budú môcť návštevníci vyskúšať napr. zhotovovanie keramiky na hrnčiarskom kruhu, vypaľovanie keramiky v hrnčiarskej peci, kováčstvo a prácu so železom, ale aj obrábanie políčka náradím so železným ukončením. Okrem iného budú mať možnosť tkať látku, pliesť z prútia, vyrábať nádoby z dýň. Vyskúšať si budú môcť výzbroj a výstroj keltského bojovníka, lukostreľbu, hru na keltské hudobné nástroje a iné.

V tamojšom archeoparku možno vidieť obydlie Keltov zo záverečnej fázy doby laténskej, z polovice prvého storočia pred Kristom. "Je rekonštrukciou nálezu čiastočne zahĺbenej chaty z hradiska Zemplín," priblížila riaditeľka. V interiéri sa nachádza zásobnicová jama a nevyhnutné zariadenie – ležovisko, stôl a lavice na sedenie, police na drobné predmety a závesné tyče.

Počas leta je v chate alebo vedľa nej zvislý tkáčsky stav. "Kelti mali veľmi radi farebné tkaniny, častý bol štvorcový vzor – káro. Pred obydlím nájdeme hrnčiarsky kruh a pec – ide o rekonštrukciu nálezu z Prešova a rotačný mlynček na obilie," vymenovala Kotorová s tým, že z hudobných nástrojov môžu návštevníci vidieť okrem iného sistrum z kovových segmentov, železné kladivo a nákovku.

Podujatie sa koná v rámci projektu Stretnutia s dejinami v archeoparku. Záujemcovia sa počas neho mohli doteraz zoznámiť s dávno zaniknutými reáliami kamennej a bronzovej doby. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 7:26

Zomrel americký soulový spevák Charles Bradley
Rodák z Floridy Bradley, známy ako "vreštiaci orol soulu", dosiahol úspech až vo vyššom veku, keď mu v roku 2011 vyšiel debutový album.

sk
23. septembra 2017 8:00

Nestor slovenskej žurnalistiky Roman Kaliský sa narodil pred 95 rokmi
V roku 1962 knižne debutoval zbierkou reportáží Dlhá cesta, v ktorej zachytil vývinový proces slovenskej spoločnosti od konca vojny až do obdobia budovania nového spoločenského zriadenia.

sk
23. septembra 2017 6:30

Pred 110 rokmi sa narodil nezabudnuteľný český herec F. Filipovský
Všestranný umelec stvárnil množstvo nezabudnuteľných charakterových a komediálnych postáv.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac