< sekcia Kultúra

Noc divadiel bude v Divadle Andreja Bagara patriť ženám

Na snímke budova Divadla Andreja Bagara. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Oficiálny program Noc divadiel v Nitre otvorí vo Veľkej sále DAB o 18.30 h skvelá komédia Druh: Žena.

Nitra 20. novembra (TASR) – Téma Žena bude hlavným motívom programu, ktorým sa Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre zapojí 21. novembra do podujatia Noc divadiel. Ako informovala PR manažérka divadla Gabriela Kováčová, motív ženy sa objaví v troch podobách. Najskôr to bude hrdinka divadelnej hry v podaní Evy Pavlíkovej, neskôr výtvarníčka Henrieta Rojková zachytávajúca nitrianske divadelné predstavenia na svoje obrazy a na záver spisovateľka Marika Studeničová, ktorá sa o svoje písanie a zážitky s tým spojené podelí na besede s čitateľmi a divákmi.

"Oficiálny program Noc divadiel v Nitre otvorí vo Veľkej sále DAB o 18.30 h skvelá komédia Druh: Žena, v hlavnej úlohe s Evou Pavlíkovou. Komédia austrálskej autorky Joanny Murray-Smithovej je vedome inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorej aktérkou bola ikona západného feminizmu Germaine Greerová. Hra je nielen o ženách, ale aj o mužoch, vzájomných partnerských vzťahoch a o každodennom živote, ktorý sa nám nedarí žiť podľa kníh a vysnívaných predstáv," hovorí Kováčová. Ako pripomenula, po skončení inscenácie bude nasledovať diskusia s tvorcami, hercami a divákmi.

Počas Noci divadiel bude v hlavnom foyer otvorená aj výstava výtvarníčky Henriety Rojkovej, ktorá predstaví svoje diela zobrazujúce divadelné inscenácie uvedené v DAB. "Každé jedno dielo, nielen obraz Tisícročná včela, ale aj Testosterón, Druh: Žena či Cyrano, bolo inšpirované slovami vytrhnutými zo scenára a osobnou diváckou skúsenosťou. Mojou prioritou nebolo odkopírovanie, ale vyjadrenie pocitu, ktorý som si odniesla z predstavenia, či slovo, ktoré ma inšpirovalo k prvotnému námetu obrazu. Moje inštinktívne vyjadrenie diváka, jeho duševné rozpoloženie," hovorí o svojich dielach Rojková.

Večerný program podujatia Noc divadiel uzatvorí beseda so spisovateľkou a novinárkou Marikou Studeničovou so začiatkom po 21. hodine v štúdiu DAB v Nitre. "Autorka knihy s názvom Aj blondínky to vedia vyštudovala odbor žurnalistiky s televíznym zameraním na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Externe spolupracovala s periodikami ako Život, Woman magazín, Eurotelevízia, či Rytmus," doplnila Kováčová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.