Kultúra

Novinkou na Krištáľovom krídle bude sklenená dvojmetrová socha

TASR, 20. januára 2016 12:11

Vytvoril ho sochársky dizajnér Achilleas Sdoukos, pri diele sa budete môcť odfotografovať.

Krištáľové krídlo hľadá svojich laureátov Foto: Krištáľové krídlo
Bratislava 20. januára (TASR) – Novinkou 19. ročníka oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska Krištáľovým krídlom bude toto sklenené dielo v takmer dvojmetrovej výške. Vytvoril ho sochársky dizajnér Achilleas Sdoukos a počas nedeľného (24.1.) galavečera v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave bude k dispozícii všetkým záujemcom, aby sa pri ňom mohli odfotografovať.

"Krištáľové krídlo vo výške 1,90 metra váži okolo sto kilogramov. Túto cenu nedostane nikto. Budú sa môcť všetci hostia pri nej fotiť pred galavečerom a po ňom. Môžu hneď počas večera si prevziať fotky na pamiatku a za fotku očakávame, že každý prispeje ľubovoľnou čiastkou na naše charitatívne projekty," uviedla pre TASR hlavná organizátorka tradičného podujatia Mária Vaškovičová.

Podľa nej posledným veľkým charitatívnym projektom nadácie Krištáľové krídlo je vydanie knihy pre rodičov autistov Máme dieťa s autizmom, kompas pre rodičov. Financovali ju zo zdrojov získaných pri organizovaní rôznych podujatí s charitatívnym účelom. Chcú ju posielať poštou zadarmo príbuzným pacientov s touto diagnózou, ktorí musia čeliť mnohým výzvam každodenného života s dieťaťom či dospelým s autizmom.

"Je to prepotrebná kniha. Neexistuje taká jednoduchá literatúra, ktorá by rodičom priblížila, ako majú tie deti vychovávať, ako sa o ne starať, kde môžu hľadať liečbu, pomoc. V knihe dostanú odpovede takmer na všetko, čo ich trápi," zdôvodnila Vaškovičová.

Zatiaľ sú známi iba laureáti mimoriadneho ocenenie za celoživotné dielo, ktorých z rekordného počtu 31 návrhov vybrala veľká porota Krištáľového krídla. Prevezmú si ju zakladateľka Národného hemofilického centra Angelika Bátorová a Jozef Ráž, člen legendárnej hudobnej skupiny Elán. Minulý rok si túto cenu odniesli najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová a kňaz Anton Srholec, ktorý nedávno podľahol vážnej chorobe.

Rovnaké umelecké dielo za činnosť v roku 2015 získajú laureáti v kategóriách Divadlo a audiovizuálne umenie, Filantropia, Hospodárstvo, Hudba, Medicína a veda, Publicistika a literatúra, Rock Pop Jazz, Šport a Výtvarné umenie. Tí sú zatiaľ neznámi a po rozhodnutí odborných porôt sú nominácie troch osobností z každej kategórie uložené v trezore.

"Až v deň konania galavečera, hodinu pred jeho začiatkom otvoríme obálky, napíšeme meno laureáta a vyhlásime ho v tej-ktorej kategórii," zdôvodnil utajovaný postup predseda desaťčlennej veľkej poroty Gabriel Csollár.

Slávnostný gavečer otvorí s novou piesňou speváčka Celeste Buckingham. Jeho hostiteľmi budú herci Zuzana Šebová a Juraj Kemka, ktorí svojím vtipom by mali odľahčiť vážnosť a dôstojnosť predstavovania nominantov na udelenie prestížnej ceny. V kultúrnom programe sa predstaví huslista Filip Jančík, speváci Nela Pocisková, Martin Madej a Štefán Kocán, ktorý je zároveň nominovaný v kategórii Hudba.

Krištáľové krídlo od roku 1997 sa stalo rešpektovaným ocenením, ktoré odráža najvyššiu odbornosť laureáta. Je udeľované slovenským osobnostiam, ktoré dosiahli v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života mimoriadnu odbornosť a úspech. Jeho hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. Laureátmi sa nestávajú len populárnejšie osobnosti, ale tiež širšej verejnosti neznámi spoluobčania.

Prečítajte si aj:

19. januára 2016 12:12

Krištáľové krídlo za celoživotné dielo dostanú A. Bátorová a J. Ráž
Ďalšie nominácie na túto cenu v desiatich umeleckých a odborných kategóriách sú zatiaľ v trezore. video

sk
11. januára 2016 19:38

Krištáľové krídlo ocení už po 19. raz slovenské osobnosti
O laureátoch Krištáľového krídla za rok 2015 sa rozhodne už 24. januára o 21.10 na televíznej Jednotke.

sk
5. októbra 2015 20:10

Porota Krištáľového krídla 2015 sa zišla na prvom stretnutí
Očakávam, že 19. ročník bude určite lepší ako ročník predchádzajúci, skonštatoval predseda poroty.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:58

VIDEO: Mária Čírová konečne spečatila svoj 'unikát'
S partnerom boli zasnúbení celých deväť rokov. Popri životných udalostiach na svadbu akosi nebol čas. video

sk
dnes 10:12

Maďari oslavujú sviatok zakladateľa štátu svätého Štefana
Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995-997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997-1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 bol prvým kráľom Uhorska.

sk
dnes 6:02

Temperamentná herečka Hana Gregorová oslavuje 65 rokov
Herečka Hana Gregorová je známa z filmov ako Jedenáste prikázanie (1977), Tisícročná včela (1983) alebo Kára plná bolesti (1985).

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac