Kultúra

Okúste domáce i cudzie: Ponuka World Music festivalu je pestrá

Teraz.sk - Domi Zúborová, 13. septembra 2017 10:23

Festival svoj program neorientuje len na hudobný zážitok z world music, ale rozširuje ho tiež o verejné diskusie, detský program, galakoncert a sprievodné akcie. Začína sa vo štvrtok 21. septembra.

Jedinečný World Music Festival sa začína 21. septembra a končí 24. septembra. Ponúkne domácich i zahraničných hostí. Foto: Facebook World Music Festival Bratislava
Bratislava 13. septembra (Teraz.sk) - Milujete pulzujúcu živú hudbu, ktorá vám rozprúdi krv v žilách? Alebo sa radšej ponoríte do premýšľavého módu, v ktorom pocítite návrat k svojej podstate? Máte radi tradíciu alebo radšej objavujete niečo doteraz nepoznané? Uvažujete o tom, ako zmeniť svet k lepšiemu? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom si nemôžete nechať ujsť World Music festival, ktorý sa uskutoční v dňoch 21. - 24. septembra v Bratislave.Festival, ktorý sa vyformoval z pôvodného Festivalu perkusií, svoj program neorientuje len na hudobný zážitok z world music, ale rozširuje ho tiež o verejné diskusie, detský program, galakoncert a sprievodné akcie.
World music v Bratislave štartuje vo štvrtok 21. septembra na Hlavnom námestí bubeníckym sprievodom mestom, pokračovať bude vo festivalovej električke. Teraz.sk o tom informovala Jarmila Vlčková, Artistic Director festivalu.

"Medzitým však ponúkne hudobno-tanečné workshopy, kde sa budú môcť účastníci podučiť slovenským ľudovým tancom alebo môžu podľahnúť juhotalianskym rytmom", spresnila.

Pestrý piatkový program začína konferenciou v Zichyho paláci, zameranej na tému slovenskej ľudovej hudby a tanečných domov a projektov súvisiacich so súčasnou situáciou vo world music.

Na poobednom workshope prebehne audiovizuálna projekcia venovaná tradičným herným štýlom, kde nás Michal Noga a Jana Ambrózová zasvätia do tajov a podstaty horehronskej ansáblovej muziky. Verejné diskusie budú prebiehať na Ventúrskej. Hostia budú hľadať odpovede na otázky ľudskosti v súčasnej spoločnosti a preberú i pálčivú problematiku rastúceho nacionalizmu, extrémizmu a xenofóbie. Piatkový podvečer na Hlavnom námestí budete môcť stráviť v spoločnosti formácií Ľubomír Gašpar Cimbal Projectu, Karpatonu, Bandy a talianskej Kaláscimy.


Sobota ponúkne nielen konferenciu, do ktorej prispejú zahraniční hudobníci a profesionáli, taktiež sprostredkuje i diskusiu k téme Obraz Rómov v súčasnej spoločnosti, ale najmä poteší najmenších detským programom. Tí sa tak môžu v Altánku na Hviezdoslavovom námestí tešiť z oživených pastierskych hier detí, vyskúšať si kroje, vypočuť si mimoriadne úspešný Detský folklórny súbor Gerulata a vyblázniť sa môžu na detskej latino show.
Sobotné poobedie si môžete vychutnať na Hlavnom námestí aj so skupinou Ľudové mladistvá(SK), Karin Sarkisjan (AM/SR), alebo sa necháte uniesť do iného priestoru s mladým fenoménom - skvelou Katkou Málikovou (SR). Sobotný galakoncert v Ateliéri Babylon prinesie hviezdy world music ako duo parížskeho kontrabasistu Renaulda Garcia - Fonsa s tureckým hráčom na kemenče, poľské duo s jedinečným hlasovým prejavom Karoliny Cichy a energickú ethnobass bulharskú kapelu Oratnitza.Nedeľa ponúkne hravé bubnovanie pre všetky vekové kategórie. O 18 hodine zasa Priestor súčasnej kultúry - A4 uvedie premiéru dokumentu Mareka Šulíka a etnologičky Jany Belišovej Ťažká duša / súčasť projektu Šilalo paňori - Studená vodička.

Z Facebooku World Music Festival Bratislava‎ Šilalo Paňori a Ťažká duša - premiéra filmu. Foto: Facebook World Music Festival Bratislava


World Music festival sa ako jediný zo Slovenska stal členom združenia European Forum of Worldwide Music Festivals.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 20:57

VIDEO: Talentovaná Janais prichádza s novinkou Hlavolam
Janais je slovenská skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej doménou sa stal indie pop s prvkami folku a šansónu. video

sk
včera 20:52

Vzdelávací cyklus Filmový kabinet prekvapí novými témami aj filmami
Vzdelávací a prehľadový cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie Filmový kabinet vznikol pri príležitosti 50. výročia vzniku Slovenského filmového ústav (SFÚ) v januári 2013.

sk
včera 20:38

Na Bratislavských jazzových dňoch aj tri skvelé hudobníčky a speváčky
Organizátori pripravili aj bonusový večer, 29. októbra bude v Ateliéri Babylon koncertovať basgitarista Marcus Miller.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac