Kultúra

V Poprade po štyroch rokoch otvorili Kino Tatran

TASR, 29. januára 2016 10:23

Kino Tatran na Námestí sv. Egídia v Poprade prestalo premietať v roku 2011.

Na archívnej snímke režisér Marko Škop a herečka Emília Vášáryová Foto: TASR - Michal Svítok
Poprad 29. januára (TASR) – Za účasti režiséra Marka Škopa a herečky Emílie Vášáryovej vo štvrtok (28.1.) po štyroch rokoch opäť otvorili Kino Tatran v Poprade. Práve film Eva Nová z dielne spomínaného režiséra mohla plná kinosála vidieť ako prvý v už zdigitalizovaných priestoroch. „Je tu veľmi príjemne, báječná atmosféra, toto je naozajstné kino. Blahoželám k tomu, že tu taký priestor vznikol. Určite sa tu udeje nielen v hľadisku, ale aj na plátne mnoho prekrásnych príbehov a kino si určite nájde svojho diváka,“ uviedla pre médiá Vášáryová.

Ona sama má najradšej malé kiná, aj v Bratislave chodí do takého, kde je maximálne asi 60 ľudí. Naposledy v klubovom kine videla Sorrentinov film Mladosť a predtým islandskú snímku O koňoch a ľuďoch. „Ja mám rada tú intimitu malého kina, že sú okolo mňa príjemní ľudia, nikto z nich neje žiadne popkorny a podobné veci, sme tam všetci preto, že máme sviatočný večer, lebo vidíme dobrý film,“ priblížila svoj vzťah k mestským kinám jedna z najznámejších slovenských herečiek. Dodala, že pri tvorbe filmu Eva Nová sa jej veľmi dobre spolupracovalo s režisérom Markom Škopom a sú zladení na jednej vlne. Aj on sám si výsledok natáčania veľmi pochvaľoval.

„Veľmi sa z tejto spolupráce teším, som pani Emílii za mnohé vďačný, bola úžasná, bola aj veľmi odvážna, ukázala veľkú dôveru nielen mne, ale aj celému štábu, a to si veľmi cením,“ konštatoval Škop. Snímka Eva Nová je tragikomickým príbehom herečky, abstinujúcej alkoholičky, ktorá sa snaží získať druhú šancu od človeka, ktorému v živote najviac ublížila, od svojho syna. Film mal premiéru v septembri minulého roka a na 40. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Toronte získal Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. 

Kino Tatran na Námestí sv. Egídia v Poprade prestalo premietať v roku 2011 po tom, čo poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) pre stratovosť prevádzky odsúhlasili ukončenie premietania filmov. „Ľudia boli nadšení z toho, že sa kino znovu otvorilo, ja verím, že sa tentoraz podarí jeho prevádzku udržať. Je súčasťou koncepcie oživenia celého centra mesta,“ konštatovala nová vedúca kina Ľuba Olejárová.

Už v marci 2014 MsZ mesta Poprad vyčlenilo sumu 110.000 eur na digitalizáciu kina, ktorá bola úspešne zavŕšená. Kino Tatran absolvovalo komplexnú digitalizáciu podľa štandardov Digital Cinema Initiatives, získalo projektor pre D-cinema so základnou technológiou 2D a 3D, server pre D-cinema a základné príslušenstvo, vrátane kompletného priestorového zvuku. Vďaka digitalizácii je tak kino pripravené na projekciu filmov v zmysle súčasných štandardov. Okrem možností projekcie 3D je podľa Olejárovej zaujímavosťou aj použitá zvuková technológia so systémom viackanálového zvuku, ktorá je podľa dodávateľa európskym unikátom a je použitá zatiaľ len v Poprade. Digitalizáciu kina Tatran v Poprade finančne sumou 33.000 eur podporil Audiovizuálny fond.

„Zatiaľ máme pripravený program na február. Kino by mal byť živý organizmus, preto okrem premietania filmov plánujeme viacero sprievodných aktivít, ktoré ho etablujú ako životaschopnú kultúrnu inštitúciu v centre mesta. Chceli by sme zachovať to, aby kino Tatran dávalo priestor hlavne filmovému klubu a tzv. artovým filmom, avšak bez nasadzovania noviniek to tiež nepôjde,“ dodala Olejárová. Predpredaj vstupeniek na filmové predstavenia bude zabezpečovať Mestská informačná kancelária mesta Poprad, ktorá kino prevzala do svojej organizačnej štruktúry.

História popradského kina sa začala už v roku 1911, keď sú prvé zmienky o predstaveniach kinematografu premietaním nemých filmov s klavírnym sprievodom. Prvé stále kino vzniklo v roku 1913 v sále Nemeckého kultúrneho spolku pod budovou Astorky. Neskôr bolo kino v bývalom Hoteli Tatra pri železničnej stanici a potom v Hoteli Poprad, ktorý sa prestavbou Reduty v roku 1931 zmenil na mestskú divadelnú sálu s možnosťou premietania filmov. Po druhej svetovej vojne definitívne získava názov kino Tatran. Za roky fungovania prešlo dvoma prestavbami, prvou vo funkcionalistickej podobe v rokoch 1964 – 1966 a druhou v eklektickej podobe v rokoch 1992 - 1998.

Prečítajte si aj:

27. januára 2016 9:48

V Kine Lumiére je dnes slávnostná projekcia snímky Saulov syn
Podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu organizuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

sk
25. januára 2016 17:48

Popradské kino Tatran bude opäť premietať
Primátor Popradu Jozef Švagerko verí v úspešnú budúcnosť zmodernizovaného Tatrana, ktorý by mal priniesť oživenie do centra mesta.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:25

Festival ochotníkov s pôvodnou tvorbou v Rakovej oslávil päťdesiatku
Kysucké kultúrne stredisko (KKS) v Čadci udelilo pri príležitosti jubilea prehliadky v Rakovej pamätné medaily J. Palárika.

sk
včera 16:32

VIDEO: Film Učiteľka ocenili v Hongkongu
Slovensko-český film Učiteľka režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského v hlavnej úlohe so Zuzanou Mauréry získal Zvláštne uznanie poroty SIGNIS Jury. video

sk
včera 13:59

Ceny Literárneho fondu získali aj R. Kvasňovský a M. Svítok z TASR
Literárny fond ocenil najkvalitnejšiu novinársku tvorbu v roku 2016. Do súťaže sa prihlásilo 117 súťažiacich s 251 príspevkami z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac