< sekcia Kultúra

Posledná rozlúčka s výtvarníkom J. Rajchlom bude 26. januára

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Výtvarník zomrel 17. januára vo veku 90 rokov. Najväčšiu výstavu mal v roku 2004 v bratislavskom Mestskom múzeu, kde ponúkol výtvarné pohľady na rôzne časti hlavného mesta.

Bratislava 23. januára (TASR) - Posledná rozlúčka s akademickým architektom Jaroslavom Rajchlom bude vo štvrtok 26. januára o 9.30 hodine v bratislavskom krematóriu. Výtvarník zomrel 17. januára vo veku 90 rokov.

Najväčšiu výstavu mal umelec v roku 2004 v bratislavskom Mestskom múzeu, kde ponúkol výtvarné pohľady na rôzne časti hlavného mesta SR.

Vyše 70 diel z obdobia od roku 1954 zachytávalo aj urbanistické riešenia a architektúru objektov či mestských celkov, keďže autor vyštudoval architektúru. Dokumentovali to panoramatické maľby zo strechy Incheby, budovy ministerstva kultúry či z Hradu, tiež obrazy Vodná veža pod Hradom, Vinohrady v Rači, Židovský cintorín nad Dunajom, Bývalá Patrónka a ďalšie. Podobne aj historické objekty, akými sú Radnica, Kaštieľ v Rusovciach, Modrý kostolík, Klarisky, Notre Dame, Dom U dobrého pastiera, Aréna s Milanom Sládkom, kostolíky v Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, na Vydrici a iné.

"Toto je moja najväčšia výstava," uviedol vtedy pre TASR výtvarník, rodák z Čemerného. Akademický architekt Jaroslav Rajchl bol členom Spolku architektov Slovenska a Umeleckej besedy Slovenska.