< sekcia Kultúra

Slovenský film Posledný autobus získal Grand Prix vo fínskom Tampere

Slávnostnú premiéru mala animovaná snímka Posledný autobus v júni 2011 na Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach.

Bratislava 12. marca (TASR) - Slovenský animovaný film Posledný autobus získal na prestížnom svetovom festivale krátkych filmov vo fínskom Tampere najvyššie ocenenie - Grand Prix.

Dielo režisérskeho tandemu Martin Snopek a Ivana Laučíková charakterizovala medzinárodná porota na slávnostnom udeľovaní cien v nedeľu (11.3.) ako "nadčasovú kombináciu všetkých žánrov". "Pohráva sa s archetypálnymi charaktermi a transformuje rozprávkový príbeh do metaforickej nočnej mory. Končí sa nalodením na loď, ktorá odpláva k neznámym brehom času a priestoru - loď, ktorá by mohla byť Noemovou archou," uvádza sa v hodnotení poroty.

Ocenený film Posledný autobus rozpráva temný príbeh lesných zvierat počas loveckej sezóny, ktoré v malom autobuse utekajú pred poľovníkmi. Hrdinovia v kritickom momente ohrozenia odhaľujú svoje pravé charaktery a v mene vlastnej záchrany sú schopní obetovať aj svojich najbližších. Film, v ktorom účinkujú živí herci v zvieracích maskách, sa snímal technikou pixilácie na digitálne fotoaparáty.

Slávnostnú premiéru mal v júni 2011 na Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach. Vlani v decembri získal hlavnú cenu Grand Prix Maestro na festivale Animateka v Ľubľane a začiatkom februára si odniesol cenu mladých porotcov Prix da la Jeunesse z medzinárodného festivalu krátkych filmov v Clermont-Ferrand.

Tampere film Festival sa koná každoročne už od roku 1970. Je najstarším a najväčším festivalom krátkych filmov v severnej Európe a svojím významom sa spolu s festivalmi vo francúzskom Clermont-Ferrand a nemeckom Oberhausene radí medzi najdôležitejšie svetové festivaly krátkych filmov. Svojim návštevníkom ponúka počas piatich dní okolo 500 zahraničných aj domácich titulov vo viac ako 100 programoch.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.