< sekcia Kultúra

Režisér obľúbených českých filmov Jiří Menzel sa dožíva 75 rokov

Jiří Menzel Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Popri iných umelcoch je hlavnou osobnosťou generácie filmových režisérov, ktorá do československého filmu vstúpila v druhej polovici 60. rokov 20. storočia.

Praha/Bratislava 22. februára (TASR) - Český režisér Jiří Menzel, držiteľ Oscara za film Ostře sledované vlaky, má dnes 75 rokov.

Popri iných umelcoch je hlavnou osobnosťou generácie filmových režisérov, ktorá do československého filmu vstúpila v druhej polovici 60. rokov 20. storočia.

Známa sa stala hlavne Menzelova filmová tvorba pre schopnosť rozprávať o prostých ľuďoch. Hrdinov svojich filmov našiel hlavne v diele spisovateľa Bohumila Hrabala, autora mnohých tragikomických príbehov všedného dňa. Práve za filmový prepis Hrabalovej novely Ostře sledované vlaky získal v roku 1967 filmového Oscara.

Hoci je rodák z Prahy, kde sa narodil 23. februára 1938, doma a vo svete je známy predovšetkým svojimi filmami, je i vynikajúcim divadelným hercom a režisérom. Okrem iných v pražskom divadle Činoherný klub vytvoril inscenáciu Machiavelliho komédie Mandragora, ktorá sa hrala nepretržite v rokoch 1965-1976.


Začiatok normalizácie a tvorba


Začiatkom normalizácie dokončil Menzel svoj druhý film podľa Hrabalových poviedok Skřivánci na niti, ktorý však pre kritiku komunistickej moci skončil v trezore a diváci si ho mohli pozrieť až po novembri 1989.

Ďalšie Menzelove hrabalovské filmy Postřižiny (s Magdou Vášáryovou, Jiřím Schmitzerom a Jaroslavom Hanzlíkom) a Slavnosti sněženek, rovnako ako jeho komediálne filmy zo 70. a 80. rokov 20. storočia, ktoré realizoval na námet Zdeňka Svěráka (Na samotě u lesa, Báječní muži s klikou, či Vesničko má středisková), patria k tomu najlepšiemu, čo česká kinematografia dosiaľ vytvorila.

Aj Vančurovu poetiku dokázal Menzel presvedčivo preniesť na filmové plátno (film Rozmarné léto, kde si zahral komedianta Arnoštka, či Konec starých časů).Úspech získal v roku 1994 na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v talianskych Benátkach so svojím filmom Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, ktorý opäť za scenáristickej spolupráce Zdeňka Svěráka natočil podľa románu ruského spisovateľa Vladimíra Vojnoviča.

Jiří Menzel je od roku 1995 režisérom Divadla na Vinohradoch v Prahe, divadelným a filmovým hercom (hry: Halibud, Pension pro svobodné pány; filmy: Kdyby tisíc klarinetů, Rozmarné léto, Hra o jablko a ďalšie). Svojho času si zahral vo viacerých maďarských filmoch a svoje režisérske schopnosti uplatnil aj na tamojšej divadelnej scéne. V roku 2004 mu udelili vysoké štátne vyznamenanie Stredný kríž s hviezdou Radu Maďarskej republiky.

Z ďalších významných ocenení na filmových festivaloch je to Strieborný medveď na Berlinale (1989) v Nemecku, Cena Akira Kurosawu za celoživotné dielo na festivale v San Franciscu (1990) v USA. Umelec je aj laureátom francúzskeho titulu Chevalier des Arts et Lettres. Na 15. ročníku medzinárodného filmového festivalu Artfilm v Trenčianskych Tepliciach v roku 2007 si Menzel prevzal ocenenie za celoživotné dielo Zlatá kamera.

Presvedčený starý mládenec Jiří Menzel sa v roku 2004 oženil v Thajsku so svojou dlhoročnou priateľkou 26-ročnou Olgou Kelymanovou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.