< sekcia Kultúra

R. Redford je v zozname 100 najväčších filmových hviezd všetkých čias

Robert Redford, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo

Redford je známy svojím záujmom o nezávislú filmovú produkciu a v roku 1980 založil Sundance Institute, ktorý každú zimu v Park City v štáte Utah usporadúva Sundance Film Festival.

Santa Monica/Bratislava 18. augusta (TASR/TERAZ.sk) - Významný a uznávaný americký herec, režisér a producent, mecenáš nezávislého filmu Robert Redford má dnes 80 rokov.

Robert Redford, celým menom Charles Robert Redford Jr. sa narodil 18. augusta 1937 v meste Santa Monica v americkej Kalifornii. (Niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia 1936). Dva roky študoval na univerzite v Colorade. Potom cestoval po Európe so študijnými prestávkami v Paríži (Francúzsko) a vo Florencii (Taliansko), kde sa venoval umeniu. Po návrate do Spojených štátov amerických (USA) sa zapísal na Watt Institute v Brooklyne a navštevoval American Academy of Dramatic Arts, kde študoval herectvo.

Ako herec začínal malou úlohou na slávnom Broadwayi. Nasledovalo niekoľko televíznych úloh a nakoniec filmový debut War Hunt z roku 1962. Na Broadwayi sa v tom roku objavil vo väčších postavách v inscenáciách Sunday in New York (Nedeľa v New Yorku), Little Moon of Alban (Malý mesiac Albana) a hlavne v Barefoot in the Park (Bosé nohy v parku). Hlavnú úlohu stvárnil i vo filmovom spracovaní tejto hry pod rovnakým názvom Bosé nohy v parku (1967), kde si po jeho boku zahrala Jane Fondová.

Vďaka kreáciám vo filmoch ako Butch Cassidy and the Sundance Kid (Butch Cassidy a Sundance Kid, 1969), The Way We Were (Takí sme boli, 1973), The Sting (Podraz, 1973), The Great Gatsby (Veľký Gatsby, 1974), All the President's Men (Všetci prezidentovi muži, 1976), Brubaker (Brubaker, 1980), Spomienky na Afriku (Out of Africa, 1985) a ďalších sa z Roberta Redforda stala herecká stálica na filmovom nebi.

Prvým filmom, ktorý umelec režíroval a zároveň v ňom stvárnil hlavnú úlohu, bol The Horse Whisperer (Zaklínač koní, 1998). Za film Ordinary People (Obyčajní ľudia, 1980), svoj celovečerný režijný debut, získal Oscara za réžiu. Za ďalší zo svojich filmov Quiz Show (Otázky a odpovede, 1994), ho na zlatú sošku v rovnakej kategórii nominovali. Ako herec získal oscarovú nomináciu za výkon vo filme Podraz.Redford je známy svojím záujmom o nezávislú filmovú produkciu a v roku 1980 založil Sundance Institute, ktorý každú zimu v Park City v štáte Utah, jeho obľúbenom teritóriu, usporadúva Sundance Film Festival. Ten sa stal najdôležitejšou udalosťou na poli nezávislého filmu v USA.

V roku 2002 udelili Redfordovi, známemu aj aktivitami v oblasti ochrany životného prostredia, Oscara za celoživotné dielo. Rad rytiera Čestnej légie si prevzal od vtedajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v októbri 2010.

Časopis Empire v roku 1997 zaradil Roberta Redforda na 29. miesto v zozname 100 najväčších filmových hviezd všetkých čias.

Bol ženatý s Lolou Van Wagenenovou, s ktorou má tri deti. S dlhoročnou priateľkou Sibylle Szaggarsovou sa oženil v júli 2009.

Čestných Zlatých levov za celoživotné dielo si na 74. ročníku tradičného Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v talianskych Benátkach prevezmú hollywoodske hviezdy Jane Fonda (79) a Robert Redford (80). Slávnostné odovzdanie oboch ocenení sa uskutoční 1. septembra. Obaja herci sa zúčastnia v Benátkach na premiére ich spoločnej snímky Our Souls at Night (2017), ktorá vznikla v produkcii Netflixu v réžii indického filmára Ritesha Batru a v spolupráci s Redfordovou spoločnosťou Wildwood Enterprises.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.