< sekcia Kultúra

RTVS ponúkne bohatý vianočný program

Na snímke budova RTVS v Mlynskej doline. Foto: TASR - Michal Svítok

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére rozprávku z dielne RTVS Vianočné želanie, ktorú režíroval Peter Bebjak. Na Prvý sviatok vianočný zasa novú rozprávku Kúzelník Žito.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Čarovné rozprávky, filmovú vianočnú klasiku, hviezdy hudobného neba, rozhovory, rozhlasové hry a Silvester plný zábavy ponúkne RTVS počas vianočných sviatkov pre divákov a poslucháčov. Sviatočnú programovú štruktúru predstavil v stredu dopoludnia manažment verejnoprávneho média.

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére rozprávku z dielne RTVS Vianočné želanie, ktorú režíroval Peter Bebjak. Na Prvý sviatok vianočný uvidia diváci novú koprodukčnú rozprávku RTVS a Českej televízie Kúzelník Žito. Vianočný špeciál obľúbeného večerníčkového seriálu ponúka Dvojka v podobe animovaného filmu Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla. Portfólio animovanej tvorby rozšíri aj nový večerníčkový seriál Tresky plesky o zaujímavých fyzikálnych javoch okolo nás. Sedem nových epizód odvysiela Dvojka od 27. decembra do Nového roka. Po prvý raz sa na televíznych obrazovkách objaví aj Spievanka a Zahrajko v novom rodinnom muzikáli, ktorí vyrozprávajú svoj príbeh z rozprávkovej krajiny Spievankovo, v ktorej vládne dobrosrdečná kráľovná Harmónia.Program ponúkne aj overenú rozprávkovú klasiku, bez ktorej by Vianoce neboli Vianocami – Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku, Sedem zhavranených bratov, Čert vie prečo, Zázračná noc, Anjel Pána, Princ a Večernica. Z akvizičných filmových rozprávok to budú napríklad Snehová kráľovná, Asterix a Obelix, Kráska a zviera. V programovej ponuke nebudú počas vianočných sviatkoch chýbať klasické tituly ako Rysavá jalovica, Kubo, Na skle maľované, Ženský zákon, kultová trilógia režiséra Martina Hollého z prostredia Tatier – Medená veža, Orlie pierko a Stratená dolina.

Atmosféru Vianoc a Silvestra spríjemní aj slovenská a svetová hudba rôznych žánrov. Dvojka odvysiela v premiére 30. decembra záznam koncertu Peter Lipa – 75 rokov v plnom nasadení a na Silvestra koncert Pavla Hammela k jeho 70. narodeninám. Na veľkolepú šou sa môžu tešiť aj fanúšikovia muzikálov Jozefa Bednárika a skladieb Karla Svobodu v programe Od Lady Carneval k Draculovi, v ktorom vystúpia hviezdy, ako Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, Petr Kolář či Nela Pocisková. Na svoje si počas silvestrovskej noci prídu tiež fanúšikovia legendárnych „Chrobákov“. Dokumentárny film The Beatles – roky na turné zachytáva koncertné obdobie kapely v rokoch 1962 až 1966. Špeciálny bude aj koncert U2 naživo v Londýne. Posledný večer tohto roka bude patriť na televíznych obrazovkách najmä zábave a hudbe. RTVS pripravila na 31. decembra špeciálne vydania obľúbenej šou Milujem Slovensko či zábavnej relácie Zlaté časy.

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby. „Vieme, že v týchto dňoch sme spoločníkom našich poslucháčov viac než inokedy, preto príprava kvalitnej ponuky na toto obdobie je pre nás každoročne veľká výzva, ktorej sa chceme čo najlepšie zhostiť,“ vysvetlil programový riaditeľ rozhlasu Michal Dzurjanin.

Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér. Adela Vinczeová v štedrovečernej časti obľúbenej relácie Spojky privíta charizmatického herca, dlhoročného člena činohry SND Františka Kovára. Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov napísaných na mieru pre moderátorov Rádia Slovenska ako interpretov. Na Druhý sviatok vianočný si poslucháči vypočujú premiéry hry Stanislava Štepku Ako som vstúpil do seba a fíčra Barbory Hrínovej Vianočné šteniatko. Dominantami silvestrovského vysielania budú zábavníky Skúška sirén, Spojky a Pichli vidly, ako aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Včela v zime s podtitulom Komédia o diaľkovom ovládaní s piesňami Jána Melkoviča a Juraja Haška.

„Dúfam, že počas vianočných sviatkov to bude jediná forma boja, lebo Vianoce majú byť sviatkami pokoja, rodinnej pohody, vyznávaním tradícií, a hlavne cez Vianoce by sme si mali pripomenúť, že sa narodil Boží syn. Rovnako sme koncipovali vianočné sviatky na televíznych obrazovkách aj v rozhlasových prijímačoch. Je to zmes tradičných vecí, ktoré ľudia poznajú a tešia sa na ne, aj nových vecí, ktoré sme pripravili. Ja osobne sa teším na Rysavú jalovicu, Kuba, ale aj na Vianočné želanie, na koncerty aj bohoslužby a, samozrejme, v rozhlase na Štepkovcov a Radošinské naivné divadlo, bez ktorých si ja osobne neviem predstaviť Vianoce,“ uviedol k pripravenému programu pre TASR generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.