< sekcia Kultúra

JE TO VÁŽNE: Oleh Sencov napísal závet, ktorý sa týka jeho tvorby

Na archívnej snímke z 21. júla 2015 Oleg Sencov v súdnej sieni v Rostove na Done. Foto: TASR/AP

Ukrajinský režisér Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014.

Moskva 11. septembra (TASR) - Ukrajinský režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení už 120. deň drží protestnú hladovku, napísal závet týkajúci sa jeho tvorby.

Pre agentúru Interfax to uviedla jeho sesternica Nataľja Kaplanová, ktorá konštatovala, že tento fakt "silno desí".

Režisér podľa Kaplanovej vo svojom liste píše, že neverí v "šťastný koniec celého tohto príbehu", ale svoju hladovku sa nechystá ukončiť.

Podľa Kaplanovej Sencov napísal, že jeho zdravotný stav je "stabilne mizerný" a ku všetkým "starým dôsledkom (hladovky) sa teraz pridala aj hypoxia - nedostatok kyslíka v orgánoch, najmä v srdci a mozgu."

Uviedol, že "má hmlu pred očami". Napísal tiež, že celý svet sa mu "točí, telo, hlava, končatiny sú otupené". "Obehový systém vôbec nezvláda zásobovanie organizmu kyslíkom," citovala z listu Kaplanová, podľa ktorej je Sencov odhodlaný vydržať, ale jeho organizmus už len "funguje zo zotrvačnosti".

Ukrajinský režisér Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.

Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť. Koncom júna tak urobila jeho matka.

Od 14. mája drží protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku - vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.