Kultúra

Skladateľ Ján Valach prebral v Bruseli titul Doctor honoris causa

TASR, 5. mája 2016 12:03

Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách, kde zostal po úspešnom naštudovaní a predstavení opery Krútňava od Eugena Suchoňa.

Na archívnej snímke Ján Valach. Foto: uszz.sk
Brusel 5. mája (TASR) - Slovenský dirigent, skladateľ, organista a hudobný pedagóg Ján Valach (90) si v stredu večer na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli prevzal z rúk rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského čestný akademický titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela.

Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách, kde zostal po úspešnom naštudovaní a predstavení opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Jeho predstavenie malo úspech - v Antverpách a Gente sa konalo až 18 repríz.

Doma v Československu bol však i s manželkou označený za emigranta a komunistický režim im zhabal všetok majetok. Valach zostal pôsobiť v Antverpách, kde bol dirigentom Kráľovskej flámskej opery a umeleckým vedúcim a dirigentom Kráľovskej oratoriálnej spoločnosti Arti Vocali Antwerpen.

Založil a viedol Antverpský komorný zbor, bol profesorom dirigovania na Kráľovskom konzervatóriu v Gente a na hudobnej akadémii v Meise učil organovú hru.

Počas celého tohto obdobia v zahraničí šíril aj diela slovenských hudobných autorov, keďže po celý svoj život spolupracoval s nahrávacími štúdiami a rozhlasovými a televíznymi stanicami. Nahral 109 skladieb pre 29 gramofónových spoločností.

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský pre TASR pripomenul, že Vedecká rada Univerzity Mateja Bela v apríli tohto roku schválila návrh Pedagogickej fakulty UMB na ocenenie celoživotného diela Jána Valacha a celej "šírky a hĺbky rozmeru jeho osobnosti".

"Som veľmi rád, že tento čestný titul udeľujeme osobnosti, ktorá presahuje národný rozmer," uviedol Hiadlovský.

Dodal, že profesor Valach "vyoral hlbokú brázdu" nielen v regióne Banská Bystrica, kde začal pôsobiť v roku 1962, ale aj v rámci Slovenska ako takého, keď "niekoľko desaťročí reprezentoval v zahraničí slovenské umenie a tú oblasť, v ktorej je z hľadiska hudby odborníkom".

Profesora Valacha na podnet Zastupiteľského úradu SR v Belgicku vlani ocenil aj slovenský prezident Andrej Kiska, keď mu udelil vysoké štátne vyznamenanie, Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

Valach v rozhovore pre TASR uviedol, že často a rád chodí na Slovensko, ale práve na také významné podujatia, ako je medaila od prezidenta či udelenie čestného titulu od univerzity mesta, kde kedysi pôsobil, nemohol prísť osobne.

"Samozrejme, že je to veľmi veľká pocta a hlboko to pôsobí na dušu a aj na umelecký život. Srdečne všetkých pozdravujem, som zaviazaný vďakou a úctou a zaviazaný pred našim národným spoločenstvom,"
odkázal maestro slová vďaky na rodné Slovensko.

Na otázku, či aj v takom vysokom veku je ešte umelecky činný, Valach poznamenal, že "život pokračuje a v takej miere, do akej je človeku daná milosť, že môže počúvať, vnímať, vidieť a chodiť, tak je človek veľmi vďačný za každú príležitosť, keď môže niečo urobiť alebo niekde pomôcť".
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:01

VIDEO: Ceny Martina Benku za rok 2016 odovzdali v jeho múzeu v Martine
Ceny Martina Benku za rok 2016 získali Ivana Filkorová, Darina Výbohová, Ľubomír Augustín a Matúš Martinák. audio

sk
včera 15:48

V Londýne vystavujú najmodernejšie ázijské svadobné trendy
Dnes sa do módy vracajú aj tradičné svadobné odevy.

sk
včera 13:17

Ostrým nožom
V týchto dňoch vrcholí realizácia filmu Ostrým nožom voľne inšpirovaného neobjasnenou vraždou Daniela Tupého.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac