Kultúra

Slovenská filharmónia začne novú sezónu Hummelovou klavírnou súťažou

TASR, 13. septembra 2017 13:39

Do klavírnej súťaže sa prihlásilo 24 interpretov z 13 krajín.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 13. septembra (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) začne v tretí septembrový týždeň svoju 69. koncertnú sezónu 2017/2018 v bratislavskej Redute. Jej súčasťou je 9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela a 53. ročník Bratislavských hudobných slávností (BHS).

Do klavírnej súťaže (18. - 23.9.) sa prihlásilo 24 interpretov z 13 krajín. Na prvé tri kolá (18. - 22.9.) je vstup poslucháčov zdarma a súťažiaci budú bojovať o postup do trojčlenného finále. V záverečný deň finalisti zahrajú s orchestrom SF skladbu bratislavského rodáka Hummela (1778-1867) Klavírne septeto d mol. Večer medzinárodná porota slávnostne vyhodnotí súťaž a bude aj koncert víťazov.

Podľa generálneho riaditeľa SF Mariana Lapšanského je to už etablovaná svetová súťaž nielen pre študentov hudobných akadémií, ale aj koncertných klaviristov, pretože je pre mladých umelcov do 32 rokov. V tomto roku je náročná špeciálnym Hummelovým dielom, ktoré musel naštudovať každý účastník. "Je to ich veľká investícia do tohto diela. Určite si ho nechajú vo svojom trvalom repertoári a budú šíriť Hummelove meno po celom svete," uviedol pre TASR Lapšanský.Na 53. BHS odznie 22 koncertov v podaní umelcov z 20 krajín. Úvodný koncert (29.9.) odohrá SF pod taktovkou svojho nového šéfdirigenta Angličana Jamesa Judda a so sólistom Albanom Gerhardtom (violončelo). V programe má diela Franza Schmidta a Roberta Schumanna. Bratislavský rodák Franz Schmidt je autor mnohých závažných symfonických diel, no najviac ho preslávila opera Notre Dame, ktorú napísal na námet románu Victora Huga. Viedenská premiéra v roku 1914 zabezpečila skladateľovi medzinárodné uznanie. Dnes sa už na javiskách prakticky neobjavuje, no tri orchestrálne medzihry stále tvoria súčasť repertoáru symfonických telies. Zaznejú Predohra, medzihra a karnevalová hudba z opery Notre Dame od Piotra Iľjiča Čajkovského – Variácie na rokokovú tému. Symfóniu č. 2 v tónine C dur koncipoval Robert Schumann v duchu Beethovenovej Osudovej ako víťazstvo nad nepriazňou osudu. Virtuózna druhá časť – Scherzo – dôkladne preverí schopnosti sláčikovej sekcie orchestra.

Nová sezóna SF začne otváracími koncertmi 26. a 27. októbra. V programe do 19. júna 2018 je 14 koncertných cyklov aj pre rôzne vekové kategórie. Tiež koncerty v rámci 100. výročia vzniku Československej republiky aj ďalšie zahraničné účinkovania všetkých troch telies - SF, Slovenského filharmonického zboru a Slovenského komorného orchestra.

"Najvýznamnejšou udalosťou sezóny je nástup nového šéfdirigenta Jamesa Judda, ktorý uvedie aj sedem dvojkoncertov. Významné je aj dvojnásobné účinkovanie izraelského dirigenta Pinchasa Steinberga. V januári 2018 sa SF predstaví pod taktovkou úspešného Juraja Valčuhu, ktorý uvedie Trojkráľový koncert. Vo februári filharmonici vystúpia s bývalým šéfdirigentom SF Emmanuelm Villaumom. Post stálych hosťujúcich dirigentov SF zastávajú naďalej český dirigent Leoš Svárovský a slovenský dirigent Rastislav Štúr," informoval dramaturg SF Ivan Marton.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:06

SOSR pripravuje nahrávky pre vianočné vysielanie
Pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša nahráva SOSR hudbu k rozprávke Aby sa v tom čert vyznal autorky Daniely Kapitáňovej s podtitulom Rozprávka pre všetky deti a ich príbuzných.

sk
dnes 11:45

Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu československým projektom
Unikátny československý projekt IAGO odštartoval v pražskej Hybernii tohtoročnú divadelnú sezónu.

sk
dnes 9:44

VIDEO: Zomrela česká herečka Květa Fialová
Vo veku 88 rokov zomrela česká herečka, ktorú preslávila aj úloha kňažnej z filmu Babička. video

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac