Kultúra

SND predstaví po prvý raz na Slovensku posledné dielo Anny Jablonskej

TASR, 22. marca 2012 16:11

Prvý divadelný súbor predstaví divákom na Slovensku vôbec po prvý raz dielo i jeho mladú autorku, ktorá tragicky zahynula počas teroristického útoku na letisku Domodedovo v Moskve.

Bratislava 22. marca (TASR) - Premiéru hry Pohania z pera ukrajinskej autorky Anny Jablonskej (1981-2011) uvedie 24. a 25. marca Činohra Slovenského národného divadla (SND). Prvý divadelný súbor predstaví divákom na Slovensku vôbec po prvý raz dielo i jeho mladú autorku, ktorá tragicky zahynula počas teroristického útoku na letisku Domodedovo v Moskve práve v deň, keď si mala prevziať cenu za túto hru v súťaži filmových scenárov. "Zobrazuje veľmi závažné témy, ktoré otriasajú dnešnou spoločnosťou. Odrážajú veľkú morálnu alebo hodnotovú krízu spoločnosti a tá hra veľmi rafinovane, na príbehu obyčajnej rodiny, poukazuje na tento stav," povedal pre TASR Marián Amsler, umelecký šéf v HaDivadle v Brne, ktorý inscenáciu režijne naštudoval.

V Jablonskej hre sa "zráža" niekoľko tém - viera, jej strata a pochybnosti, náboženstvo, rodinné vzťahy, absentovanie vzájomnej empatie, generačné problémy či otázka ceny života. "Veľmi umným spôsobom je to tam všetko nakumulované. Keď som to čítal, mal som pocit, že z toho až človeku môže buchnúť hlava, lebo toľko veľkých kontrastných motívov, ktoré ona pospájala dohromady, vytvorili pre mňa silný zážitok," doplnil režisér špecializujúci sa na uvádzanie súčasných svetových, ale i českých a slovenských hier.

Pohania sú poslednou hrou Anny Jablonskej a zároveň prvou preloženou do slovenčiny. Rozpráva príbeh jednej rodiny, ktorú navštívi nečakaný hosť - babička. Tá osudovo zasiahne do života všetkých členov rodiny, ktorá práve prechádza krízou. Otec Oleg je nespokojný rojko, ktorý sníva o tom, že bude hrať vo filharmónii, matka Marína popri práci realitnej maklérky šije po večeroch záclony, dcéra Kristína sa nevie vyrovnať s prvou láskou a sused tiež nie je v poriadku. Babička postupne vnáša do života "pohanov" trochu viery. Ide o tradičnú realistickú hru, tradične napísaný dialóg v klasickej štruktúre divadelnej hry. "My sme sa ale pokúsili v druhej časti hry, kedy nastane zlom, zmení sa situácia, odíde život, dostať do hry iné nálady, preto sme doplnili pôvodný text o inú tvorbu Anny Jablonskej," vysvetlila pre TASR dramaturgička Romana Maliti.

Tvorcovia tak hru ukrajinskej autorky, ktorá pred vyše rokom tragicky zahynula, obohatili o jej poéziu a niekoľko úryvkov z jej blogu. V internetovom denníku si Jablonská zaznamenávala svoje pocity, krátke texty a zverejňovala fotografie. "Na svojom blogu asi mesiac pred smrťou napísala, že sa jej zdá, že jej ostáva málo času. Mali sme pocit, že musíme prepojiť osudy postáv hry s jej pochybnosťami, preto sme použili jej autentické, civilné texty z jej blogu," dodala Maliti.

V dráme o rozpadajúcej sa rodine, ktorá odhaľuje prázdnotu a volanie po hodnotách v dnešnom svete, sa v hlavných postavách predstavia Zuzana Fialová, Marián Geišberg, Božidara Turzonovová, František Kovár, Alexandra Palatínusová (poslucháčka VŠMU), Ľuboš Kostelný/Peter Trník.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 15:42

VIDEO:Židovské komunitné múzeum otvorí výstavu Znovuobjavené dedičstvo
Múzeum predstavuje poklady histórie bratislavskej židovskej obce. Výstava je verejnosti prístupná od 27. mája do 9. októbra, okrem židovských sviatkov. audio

sk
včera 13:12

Literárny fond ocenil najlepšie odborné a umelecké preklady za rok 201
Cenu Mateja Bela 2015 napríklad v kategórii spoločenských vied získala Patrícia Elexová za preklad diela Georga Wilhelma Friedricha Hegela Fenomenológia ducha (vydal Kalligram).

sk
včera 12:15

Štyri mesiace pred turné je bratislavský koncert Mira Žbirku vypredaný
Prípravu na jediné veľké koncerty v roku 2016 v rámci turné Road To Abbey Road berie Miro Žbirka veľmi vážne. S medzinárodnou kapelou intenzívne skúša striedavo v Londýne a Prahe.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac