Kultúra

SND predstaví po prvý raz na Slovensku posledné dielo Anny Jablonskej

TASR, 22. marca 2012 16:11

Prvý divadelný súbor predstaví divákom na Slovensku vôbec po prvý raz dielo i jeho mladú autorku, ktorá tragicky zahynula počas teroristického útoku na letisku Domodedovo v Moskve.

Bratislava 22. marca (TASR) - Premiéru hry Pohania z pera ukrajinskej autorky Anny Jablonskej (1981-2011) uvedie 24. a 25. marca Činohra Slovenského národného divadla (SND). Prvý divadelný súbor predstaví divákom na Slovensku vôbec po prvý raz dielo i jeho mladú autorku, ktorá tragicky zahynula počas teroristického útoku na letisku Domodedovo v Moskve práve v deň, keď si mala prevziať cenu za túto hru v súťaži filmových scenárov. "Zobrazuje veľmi závažné témy, ktoré otriasajú dnešnou spoločnosťou. Odrážajú veľkú morálnu alebo hodnotovú krízu spoločnosti a tá hra veľmi rafinovane, na príbehu obyčajnej rodiny, poukazuje na tento stav," povedal pre TASR Marián Amsler, umelecký šéf v HaDivadle v Brne, ktorý inscenáciu režijne naštudoval.

V Jablonskej hre sa "zráža" niekoľko tém - viera, jej strata a pochybnosti, náboženstvo, rodinné vzťahy, absentovanie vzájomnej empatie, generačné problémy či otázka ceny života. "Veľmi umným spôsobom je to tam všetko nakumulované. Keď som to čítal, mal som pocit, že z toho až človeku môže buchnúť hlava, lebo toľko veľkých kontrastných motívov, ktoré ona pospájala dohromady, vytvorili pre mňa silný zážitok," doplnil režisér špecializujúci sa na uvádzanie súčasných svetových, ale i českých a slovenských hier.

Pohania sú poslednou hrou Anny Jablonskej a zároveň prvou preloženou do slovenčiny. Rozpráva príbeh jednej rodiny, ktorú navštívi nečakaný hosť - babička. Tá osudovo zasiahne do života všetkých členov rodiny, ktorá práve prechádza krízou. Otec Oleg je nespokojný rojko, ktorý sníva o tom, že bude hrať vo filharmónii, matka Marína popri práci realitnej maklérky šije po večeroch záclony, dcéra Kristína sa nevie vyrovnať s prvou láskou a sused tiež nie je v poriadku. Babička postupne vnáša do života "pohanov" trochu viery. Ide o tradičnú realistickú hru, tradične napísaný dialóg v klasickej štruktúre divadelnej hry. "My sme sa ale pokúsili v druhej časti hry, kedy nastane zlom, zmení sa situácia, odíde život, dostať do hry iné nálady, preto sme doplnili pôvodný text o inú tvorbu Anny Jablonskej," vysvetlila pre TASR dramaturgička Romana Maliti.

Tvorcovia tak hru ukrajinskej autorky, ktorá pred vyše rokom tragicky zahynula, obohatili o jej poéziu a niekoľko úryvkov z jej blogu. V internetovom denníku si Jablonská zaznamenávala svoje pocity, krátke texty a zverejňovala fotografie. "Na svojom blogu asi mesiac pred smrťou napísala, že sa jej zdá, že jej ostáva málo času. Mali sme pocit, že musíme prepojiť osudy postáv hry s jej pochybnosťami, preto sme použili jej autentické, civilné texty z jej blogu," dodala Maliti.

V dráme o rozpadajúcej sa rodine, ktorá odhaľuje prázdnotu a volanie po hodnotách v dnešnom svete, sa v hlavných postavách predstavia Zuzana Fialová, Marián Geišberg, Božidara Turzonovová, František Kovár, Alexandra Palatínusová (poslucháčka VŠMU), Ľuboš Kostelný/Peter Trník.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:05

Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
Krásne kvety, či folklórne motívy majú podčiarknuť Kristíninu radosť zo života. video

sk
včera 19:21

Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra
Medzinárodný festival Divadelná Nitra ponúkne počas piatich dní 14 predstavení a 40 akcií v sprievodnom programe.

sk
včera 19:21

Veľký comeback The Killers: Predstavili nový album Wonderful Wonderful
Novinka bude podľa slov kapely ich zatiaľ najexperimentálnejším albumom, čo potvrdil aj pilotný singel The Man. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac