< sekcia Kultúra

SNG otvára fotografickú výstavu Martina Kollara Field Trip/Exkurzia

Výstava Martina Kollara je súčasťou dramatického cyklu Slovenskej národnej galérie v Bratislave, ktorý predstavuje špeciálne projekty výrazných osobností mladšej generácie. Fotografický cyklus Field Trip/Exkurzia vznikala počas jeho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do januára 2011. Výstava je otvorená pre verejnosť od 28. októbra a je súčasťou Mesiaca fotografie. Na snímke fotograf a autor výstavy Martin Kollar 28. októbra 2015. Foto: TASR/Jakub Kotian

Výstava predstavuje 40 fotografií prevažne veľkých formátov, doplnených dvoma veľkoplošnými fototapetami.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Slovenská národná galéria (SNG) pripravila na dnešný večer v bratislavskom Esterháziho paláci vernisáž Martin Kollar. Field Trip/Exkurzia. Pre verejnosť bude výstava fotografií prístupná od 29. októbra do 31. januára 2016.

Výstava Martina Kollara (1971, Žilina) je súčasťou dramaturgického cyklu SNG, ktorý predstavuje špeciálne projekty výrazných osobností mladšej generácie. Tentoraz padla voľba na Kollara a jeho fotografický cyklus Field Trip/Exkurzia. Fotografie vznikali počas jeho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do januára 2011.

Martin Kollar je azda najviac medzinárodne uznávaným slovenským fotografom – dokumentaristom, takmer každý rok získava za svoje práce prestížne ocenenie či štipendium, v tomto roku to bolo Prix Elysée švajčiarskeho Musée de l'Elysée v Lausanne. Dokladom jeho rešpektovanej pozície na fotografickej scéne bola aj účasť na veľkolepom medzinárodnom projekte iniciovanom francúzskym fotografom Frédericom Brennerom, podporovanom okrem iného aj Metropolitným múzeom v New Yorku. Nakoniec bolo vybraných 12 medzinárodne uznávaných fotografov (medzi nimi Gilles Peress, Jeff Wall, Thomas Struth, Josef Koudelka, Nick Waplington, Fazal Sheikh), ktorí mali stráviť minimálne šesť mesiacov v Izraeli a časti Palestíny a podľa vlastného uváženia pripraviť fotografie, ktoré "sa pýtajú na esenciálne otázky o kultúre, spoločnosti, vnútornom živote jednotlivých ľudí".

Výsledkom práce Martina Kollara bola séria fotografií, z ktorej najprv zostavil samostatnú knižku Field Trip (2013) a výber z nich predstavil v sérii výstav, jednak spoločných – This Place (od roku 2014) a samostatných, pôvodne pod názvom Field Trip – prvá z nich sa uskutočnila v nemeckom Mannheime, druhá pod názvom Exkurzia prebehne práve v SNG počas Mesiaca fotografie 2015. Kollarove snímky z projektu This Place sa dosť odlišujú od fotografií jeho kolegov.Namiesto "živej" akcie alebo snímania miest poznačených vojnou a terorizmom, teda obvyklej domény fotoreportérov, vidíme skôr následky konfliktov, ich dlhodobý dosah na spôsob života obyvateľstva. V Kollarových záberoch nenájdeme ľudské obete – pocit ohrozenia a všadeprítomnej devastácie vyplynie viac z klaustrofobických priestorov (skladíšť, hál, laboratórií, vymedzených teritórií), z rôznych tvarovo bizarných aparátov s ťažko určiteľnou funkciou alebo z početných snímok mŕtvych zvierat, zrejme obetí vedeckých experimentov.

Výstava predstavuje 40 fotografií prevažne veľkých formátov, doplnených dvoma veľkoplošnými fototapetami. Pri jednotlivých záberoch nie sú popisky. Autor Martin Koller podáva nasledovné vysvetlenie: "Keď majú fotografie popisky, tak sa stávajú iba ilustráciou k popiskám. Tak som si myslel, že by bolo zaujímavé, keby sa tou popiskou stával divák sám. Sám si v hlave tie popisky vytvára a hľadá si odpovede na otázky, ktoré mu v hlave skrsnú."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.