< sekcia Kultúra

Slovenská národná galéria predstaví dielo A. P. Weisza-Kubínčana

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj.

Bratislava 18. júna (TASR) - Samostatná výstava maliara Arnolda Petra Weisza-Kubínčana vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Pod názvom Umelcova ťažká batožina ju sprístupnia 20. júna v Esterházyho paláci v Bratislave. Informovala o tom jedna z jej kurátoriek Alexandra Homolová.

Výstava sa odvíja na pozadí príbehu akvizície - daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. "Vďaka veľkorysosti Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 - 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora", uviedla Homolová. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. "Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala", zdôraznila Homolová.

Prezentuje tiež unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.