Kultúra

Štátne divadlo Košice uvedie premiéru baletu Spartakus

TASR, 16. marca 2016 16:36

Premiéra baletu Spartakus bude v piatok 18. marca o 19.00 h.

Tlačová konferencia Štátneho divadla Košice k pripravovanej premiére baletu Spartakus. Na snímke zľava režisér Kirill Simonov, svetelný dizajn Aleksandr Mustonen a riaditeľ baletu Andrij Suchanov. Košice 16. marca 2016. Foto: TASR - František Iván
Košice 16. marca (TASR) – Na javisku Historickej budovy Štátneho divadla (ŠD) Košice bude mať premiéru balet Arama Chačaturjana Spartakus. Košické divadlo uvedie tento príbeh zo starovekých rímskych čias v inscenácii režiséra a choreografa Kirilla Simonova po prvý raz.

"Téma rebélie, zápasu medzi svetmi, boj o moc, peniaze, politické postavenie, sociálne postavenie, je dnes veľmi aktuálna. Preto som žiadal autora, režiséra, choreografa Kirilla Simonova, aby sme predstavenie robili ako takú transformáciu k súčasnej dobe," uviedol pre TASR šéf Baletu ŠD Košice Andrii Sukhanov.

"Je to predstavenie o dvoch mužoch, ktorí zabúdajú na všetko, na svoj národ, na svoju vlasť a ich jediným cieľom je získať silu moci. Nie sú pre nich dôležité už ani peniaze, ale ich mocenské ambície, ktoré menia ľudí na monštrá," priblížil Sukhanov.



S tvorbou sovietskeho hudobného skladateľa arménskeho pôvodu Arama Chačaturjana sa košické divadelné publikum stretne tretí raz. Kým jeho najslávnejší balet čakal na uvedenie až do dnešných dní, už v roku 1951 v choreografii Rudolfa Macharovského uviedlo divadlo Chačaturjanov balet Gajané aj so slávnym šabľovým tancom. Chačaturjanova hudba znela naposledy v košickom divadle v roku 1990, kedy choreograf Juraj Goga pripravil s baletným súborom predstavenie na hudbu zo suity Maškaráda.

Aram Chačaturjan sa vďaka svojmu talentu stal jedným z najvýznamnejších a najpopulárnejších skladateľov 20. storočia. "Balet Spartakus patrí medzi jeho najznámejšie diela, hoci prešiel rôznymi javiskovými peripetiami vyvolajúcimi rozporuplné diskusie medzi tvorcami. Prvé dve verzie významných choreografov Leonida Jakobsona (1956, Petrohrad) a Igora Mojsejeva (1958, Moskva) neboli príliš akceptované. Uznanie sa baletu dostalo až v roku 1968, keď ho v moskovskom Veľkom divadle uviedol Jurij Grigorovič," priblížil tlačový tajomník ŠD Svjatoslav Dohovič.

Scénu a kostýmy pre predstavenie Spartakus pripravil Pavol Juráš. Absolvent divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave a opernej réžie na JAMU v Brne študoval súkromne aj scénografiu u známeho, dnes už zosnulého, slovenského scénografa Milana Čorbu. Ako tvrdí, kostýmy sú minimalistické.

"Ten minimalizmus je vždy zradný, pretože niečo, čo sa zdá minimalistické, je vo svojej podstate mimoriadne, či už strihovo, alebo materiálovo zložité. Navyše musíme rešpektovať to, že je to balet, nie je to film alebo činohra, kde herec znesie niečo úplne iné než tanečník, ktorý sa musí v kostýme hýbať. V prípade pána Simonova choreografia hry je veľmi obtiažna a partnersky sú figúry mimoriadne až športovo-akrobatické," priblížil výtvarník scény a kostýmov Pavol Juráš.

V baletnom predstavení v hlavných postavách alternujú sólisti Sergej Iegorov a Igor Pashko (Spartakus), Eva Sklyarová a Ami Fujikawa (Frygia), Vasyl Sevastyanov a Maksym Sklyar (Crassus), Shoko Yamada, Ami Fujikawa a Daria Ivanenko (Aegina) a Peter Rolík a Evgenii Korsakov (Harmodius). Okrem nich uvidia diváci v ďalších postavách aj kompletný baletný súbor, ale aj študentov Tanečného konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach a tanečníkov Folklórneho súboru Čarnica.

Premiéra baletu Spartakus bude v piatok 18. marca o 19.00 h.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:13

Krásy Slovenska ponúkajú novú spoločensko-zábavnú hru o Tatrách
Hra je pútavou turistickou prechádzkou po Tatrách, ich dolinách, osadách a úbočiach, obohatená o otázky, ktoré sa viažu k najzaujímavejším tatranským prírodným a kultúrnym atrakciám.

sk
dnes 12:10

Amatérski divadelníci sa predstavia na festivale Belopotockého Mikuláš
Festival nesie názov Gašpara Fejérpataky-Belopotockého, zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla.

sk
dnes 12:05

Rock in Vienna 2016: Rammstein, Iggy Pop a Iron Maiden za jeden víkend
Na takúto kombináciu si treba pripraviť baterky. Veľa energie totiž bude potrebovať každý fanúšik, kto chce od 3. do 5. júna zažiť festival Rock in Vienna neďaleko centra Viedne na ostrove Donauinsel. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac