< sekcia Kultúra

Tvorbu Andreja Očenáša inšpiroval valaský folklór rodného kraja

Slovenský hudobný skladateľ a vysokoškolský pedagóg ANDREJ OČENÁŠ zomrel 8. apríla 1995 v Bratislave. Foto: TASR/ARCHÍV - Magda Borodáčová

Možno ho označiť za priekopníka slovenskej hudobnej moderny.

Selce/Bratislava 8. januára (TASR) - Hudobný skladateľ a vysokoškolský pedagóg Andrej Očenáš sa narodil 8. januára pred 105 rokmi.

Dôkazom jeho vrelého vzťahu k národu a vlasti sú mnohé diela, ktoré po sebe zanechal. Vďaka príklonu k ľudovej hudobnosti a orientácii na námety celonárodného významu sa Andrej Očenáš zaradil medzi výrazné osobnosti slovenskej kultúry.

Narodil sa 8. januára 1911 v stredoslovenských Selciach v rodine tesára. Otec, výborný hudobný samouk, viedol svoje deti odmalička k hudbe. Andrej Očenáš už v detskom veku zvládol hru na dychové nástroje a hrával v skupine Selčianski trubači, ktorú založil jeho otec. Po štúdiu na učiteľskom ústave v Banskej Bystrici absolvoval Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave, kde študoval kompozíciu u Alexandra Moyzesa a klavír u Eugena Suchoňa. Ďalšie hudobné vzdelanie nadobudol na Majstrovskej škole pražského konzervatória v triede Vítězslava Nováka.

Andreja Očenáša možno označiť za priekopníka slovenskej hudobnej moderny, ktorú rozvíjal aj svojím pedagogickým a organizátorským pôsobením. Ako učiteľ pôsobil v Medzibrode a v Ivanke pri Dunaji. V rokoch 1939-1950 pracoval v Československom rozhlase v Bratislave. Potom bol riaditeľom Štátneho konzervatória, ale do rozhlasu sa o štyri roky vrátil. Popri práci v rozhlase sa istý čas venoval i dirigovaniu Spevokolu bratislavských učiteľov, bol zbormajstrom Akademického speváckeho združenia a viedol i spevokol Mlaď. Počas práce v rozhlase pochodil celé Pohronie, severné Slovensko, Záhorie i južné Slovensko a zozbieraný notový materiál a texty sa stali základom pre hudobný archív rozhlasu. Od roku 1972 pôsobil ako pedagóg na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU).

Očenášova tvorba má korene vo folklóre jeho rodného kraja, najmä v hudbe valašskej kultúry. Lásku k ľudovej piesni, zvykom a tradíciám odrážajú jeho diela ako symfonická suita Povesti o rodnom kraji, cyklus symfonických obrazov Môjmu národu, Symfonietta pre veľký orchester, Oratórium na poéziu Pavla Országha Hviezdoslava a ďalšie.

V roku 1954 napísal pôvodný balet Vrchárska pieseň, z roku 1969 je zase javisková symfónia Román o ruži, ktorú uviedol balet Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach v roku 1975. Hudobné cítenie skladateľa, formované od detstva ľudovou hudobnosťou sa prejavilo aj v množstve úprav slovenských ľudových piesní.

Hudobný skladateľ Andrej Očenáš zomrel 8. apríla 1995 v Bratislave vo veku 84 rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.