< sekcia Kultúra

V Bratislave štartujú AnimeSHOW a Game Expo 2018

Na archívnej snímke atmosféra festivalu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Programu dominuje obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Cosplay Champions, tento rok do Budapešti.

Bratislava 23. marca (TASR) - V poradí 11. ročník AnimeSHOW - medzinárodného festivalu popkultúry otvoria v piatok o 13.00 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov. Paralelne s ním svoje brány otvorí výstava počítačových, kartových a stolových hier Game Expo.

Programu dominuje obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Cosplay Champions, tento rok do Budapešti. Víťaz medzinárodnej tanečnej a speváckej súťaže KPOP World Festival postúpi do finále v Kórei. Novinkou podujatia je športový zápas Metlobal, ktorý pochádza z kníh a filmov o Harry Potterovi. Organizátori pozvali na priateľské stretnutie na Slovensku dva metlobalové tímy. Domáci Pressburg Phantoms z Bratislavy zabojujú proti hosťom Danube DireWolves z Viedne.

Festival je rozšírený o ďalšie dve kreatívne foto súťaže ActionPlay a PhotoCon určené pre šikovných fotografov, ktorí zachytávajú akčné figúrky a živé objekty. Ako uviedol pre TASR riaditeľ festivalu Róbert Žittňan, treťou novou súťažou je Cosplay Music Video, ktorú ocenia práve tvorcovia krátkych filmov za použitia cosplayerov a hudby.

Súčasťou programu sú prednášky spisovateľov. Tento rok na festival zavítajú Valentína Sedileková, Františka Vrbenská, Janko Iša, Mark E. Pocha, Marián Kubicsko, Stano Fatul, Jakub Pokorný a Katarína Čavojová. Spisovateľ, básnik a textár Daniel Hevier predstaví svoju fantasy ságu Chymeros. Chýbať nebude ani strelnica z luku, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch. Návštevníci sa môžu tešiť aj na filmové trháky či množstvo snímok s komiksovou, fantasy alebo anime tematikou.

Herná sekcia festivalu ponúkne viacero súťaží, PC turnajov, prednášok a herných hostí. O budúcnosti hier bude rozprávať Peter Nagy, zakladateľ vydavateľstva Grindstone. Slovenskú novinku Hellmut predstaví Lukáš Sedlák zo štúdia Volcanicc. Témou diskusie vývojárov bude tiež slovenčina v hrách.

Festivaly zatvoria svoje brány v nedeľu 25. marca. Podujatia, ktorých cieľom je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času, organizuje OZ AnimeCrew v spolupráci s japonským veľvyslanectvom na Slovensku a ďalšími partnermi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.