< sekcia Kultúra

V divadle Ticho a spol. môžu diváci sledovať tvorbu inscenácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Projekt The 24 Hour Plays je rozšírený po celom svete. Na Slovensko prichádza po prvýkrát v snahe podporiť mladých divadelníkov.

Bratislava 22. júna (TASR) – V bratislavskom divadle Ticho a spol. sa v piatok a sobotu (22.-23.6.) uskutoční prvý ročník medzinárodného projektu The 24 Hour Plays, ktorý je na Slovensku známy aj vďaka svojmu filmovému ekvivalentu.

Štyri skupiny divadelníkov budú musieť za 24 hodín vytvoriť štyri autentické predstavenia, ktoré na záver premiérovo uvedú pred divákmi. Podľa organizátorov je to unikátny celosvetový projekt aj vyvrcholenie nového formátu Work in Progress, ktorý vytvára platformu mladým začínajúcim profesionálom.

"The 24 Hour Plays je rozšírený po celom svete. Na Slovensko prichádza po prvýkrát v snahe podporiť mladých divadelníkov. Oproti licencovanému formátu sme urobili pár zmien a tým sme skupinám sťažili situáciu. Na rozdiel od pôvodnému formátu účastníci tu budú musieť po celý čas trvania projektu ostať v priestoroch divadla, čím sa z toho stáva divadelný závod v pravom slova zmysle," hovorí dramaturgička divadla Miroslava Košická.

Projekt odštartuje v piatok o 19. h oznámením témy účastníkom, ktorá musí byť prítomná v každom predstavení. Následne prebehne losovanie tvorivých skupín a samotné skúšanie. Ďalším unikátom slovenskej verzie projektu je aj fakt, že diváci budú môcť byť neustále prítomní pri procese prostredníctvom live streamu alebo osobnej návštevy divadla v hodinových intervaloch.

"Sledovať celý tvorivý proces a byť pri zrode svojbytného predstavenia z úplnej nuly môže byť nielen pre divákov, ale aj pre profesionálov viac ako zaujímavé a inšpiratívne," dodáva Košická.

Výsledok The 24 Hour Plays si diváci môžu pozrieť 23. júna o 19. hodine. Štyri tvorivé tímy budú viesť študenti réžie a dramaturgie z bratislavskej Vysokej školy múzických umení.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.