< sekcia Kultúra

V Dvorane ministerstva kultúry je najväčšia výstava insitnej maľby

Vernisáž Slovenského insitného maliarstva zo Srbska - Zbierka Galérie Babka z Kovačice 3. decembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Výstava potrvá do 20. decembra.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Za veľký sviatok slovenského insitného maliarstva zo Srbska možno považovať výstavu v Dvorane Ministerstva kultúry SR v centre Bratislavy. Koná sa pri príležitosti 25. výročia Galérie Babka z Kovačice, ktorá expozíciu pripravila pod názvom Kovačica - mekka svetovej insity.

"Výstava je propagáciou kultúrneho dedičstva Slovákov, ktorí sa narodili vo Vojvodine a zachovávajú slovenský jazyk. Republika Srbsko v roku 2012 zapísala Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku na národnú listinu nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. Naša snaha je, aby to bolo zapísané aj do listiny UNESCO. Výstava prispieva k dobrým vzťahom medzi našimi krajinami," povedal vo štvrtok (3.12.) na vernisáži veľvyslanec Srbska na Slovensku Šani Dermaku.Zakladateľ spomínanej galérie a autor výstavy Pavel Babka okrem návštevníkov z oboch krajín privítal aj hostí z Česka, Maďarska a Rakúska. Predstavil prítomných maliarov troch generácií: Jána Bačúra, Pavla Hajka a Miroslava Hraška, ktorí majú samostatné prezentácie tvorby na výstave. Pripomenul štvrťstoročie činnosti galérie, ktorá okrem vydania 14 kníh usporiadala množstvo výstav v Paríži, Londýne, Tokiu, New Yorku, Washingtone a iných mestách, ako aj na svetových výstavách EXPO 1992 Sevilla, 1996 Lisabon, 2000 Hannover, 2005 Aici a 2010 v Šanghaji.

Desiatky individuálnych a kolektívnych výstav boli aj v rôznych slovenských mestách. Na tejto je okrem vyše 200-ročnej histórie života Slovákov na Dolnej zemi prezentácia tvorby 63 výtvarníkov, ktorí sú zahrnutí vo vlani vydanej Prvej multimediálnej encyklopédii slovenského insitného maliarstva zo Srbska v slovenskom jazyku. Okrem Kovačice a susednej Padiny sú aj z iných obcí Srbska a rôznych generácií. Niektoré maľby sú tohtoročné.

"Je to vôbec najväčšia výstava nášho insitného umenia na Slovensku. Obsahuje 157 obrazov, 10 maľovaných stolčekov a 15 maľovaných tekvíc od 63 autorov. Je to tiež koncepčne najprepracovanejšia výstava," potvrdil pre TASR Pavel Babka.

Vo výbere nechýbajú obrazy najpopulárnejších kovačických a už nežijúcich maliarov Martina Jonáša a Zuzany Chalupovej. Ani ďalších najstarších členov Galérie insitného umenia v Kovačici založenej v roku 1950 (Ján Sokol, Martin Paluška, Vladimír Boboš, Ján Kňazovic, Michal Bíreš, Pavel Hrk, Ján Strakúšek, Ondrej Pilch, Katarína Kožíková, Ján a Ondrej Veňarskí, Ondrej Lenhart, Alžbeta Čižíková a iní). Jej históriu odvtedy dokumentuje Ján Bačúr v podobe kroník, do ktorých možno nahliadnuť na výstave."Prvé kroniky sú stručnejšie, ďalšie roky už majú každý jednu hrubú kroniku o našom výtvarnom umení. Robím to preto, aby sa nezabudlo a bolo všeličo doložené pre budúce generácie," zdôvodnil kronikár, ktorý od 13 rokov maľuje.

Ján Bačúr odovzdal veľvyslancovi Srbska jeho namaľovaný portrét a predsedovi Matice slovenskej Mariánovi Tkáčovi namaľovaný portrét Ľudovíta Štúra ako dar Matici slovenskej za dlhoročnú spoluprácu aj pri príležitosti roka tejto osobnosti. V mene všetkých matičiarov Marián Tkáč odovzdal Bačúrovi Cenu Matice slovenskej za celoživotné dielo.

Výstava pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča potrvá do 20. decembra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.