Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Kultúra

V. Frešo vystavuje v Bratislave tohtoročné sochárske portréty

Na snímke si výtvarník Viktor Frešo. Foto: TASR/Martin Baumann

Frešo je vo svojich dielach často kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie samotnou výtvarnou scénou a jej procesmi, ale s podtónom ľahkosti, humoru a hry.


Bratislava 11. januára (TASR) - Tohtoročný cyklus sochárskych portrétov s názvom Overheads predstavuje Viktor Frešo v bratislavskej galérii Nedbalka. Autor expozíciu nazval podľa jediného obrazu Overhead 01.

"Pôvodným vzdelaním sochár sa tu rozhodol popasovať s jedným z najstarších sochárskych žánrov – so spodobnením ľudskej hlavy. Nebol by to Viktor Frešo, keby k tomuto tradičnému problému nepristúpil provokačne. Väčšina hláv má svoj 3D objem, zobrazujúcu figuratívnu formu, tvar, fyziognomické sčasti odpozorovane zo skutočnosti, sčasti vymyslené štylizovane črty a proporcie, aj keď miestami pitoreskne skarikované," na dnešnej vernisáži uviedla je kurátorka Katarína Bajcurová.

Gebuľka, Rastík, Fiďko, Boženka, Viki 01, Nano Face, Ivan a ďalšie objekty majú rôzne veľkosti, tvary a sú z rôzneho materiálu (bronz, polyester, sadra, plast a iný). Dielo Braňo Zámečník vytvoril aj z vŕtačky, brúsky a iných kovových výrobkov. V stojane portrétu George nájde pozorný návštevník malé video, ktoré dokumentuje dotvorenie tejto sochy rozbitím gitary.

Viktor Frešo (1974) študoval sochárstvo v rodnej Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení, maľbu a nové médiá v Prahe na Akadémii výtvarných umení. Bol finalistom Ceny Oskára Čepana (2009) pre mladých výtvarníkov. Predstavuje prototyp súčasného umelca, ktorý sa s ľahkosťou a nezáväzne pohybuje medzi výtvarnými médiami (objekt, maľba, inštalácia, fotografia, texty) polemizuje s ich vlastnou umeleckou podstatou, pričom ju často narúša alebo neguje. Jeho práca a celkový prístup k umeniu je veľmi netypický, zároveň silne reflektuje spoločenskú a kultúrnu situáciu. Často je vo svojich dielach kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie samotnou výtvarnou scénou a jej procesmi, ale s podtónom ľahkosti, humoru a hry.

Výstava potrvá do 5. marca.