< sekcia Kultúra

V októbri príde do kín nový česko-slovenský film Pirko

Na snímke herečka Dominika Zeleníková s Mariánom Gaišbergom. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Film je inšpirovaný skutočnými osudmi zneužívaných dievčat.


Bratislava 16. augusta (TASR) - Premiéra nového česko-slovenského filmu Pirko je naplánovaná na začiatok októbra. Vyrozpráva príbeh Martiny alias Shakiry, ktorá vyrástla v detskom domove. Svojich biologických rodičov nikdy nepoznala, predstavy o svete tam "vonku" nasávala z televíznych seriálov. Deň jej vyslobodenia a vstupenka do vysnívaného života prišli s 18. narodeninami. S pár peniazmi v obálke, amuletom od kamarátky na krku a hlavou plnou naivných predstáv vyráža hlavná hrdinka do veľkého sveta, v prvom rade za Romanom, láskou z "decáku".

Trailer k filmu:

Život Martiny nabral rýchly spád a prišiel pád na samé dno. Roman ju zatiahol do partičky bezdomovcov, zlodejíčkov a kšeftárov, nakoniec ju predal pasákom. Dievčina čelí hrubému násiliu, brutálnemu zneužívaniu, drogám a bezmocnosti. S obdivuhodnou urputnosťou bojuje o svoju šancu na šťastie a nájde ho tam, kde by to málokto čakal.

Pirko (do českých kín film pôjde pod názvom Pírko) je dielom slovensko-českej tvorivej dvojice Lucia a Petr Klein Svobodovci. "Naším zámerom bolo natočiť film o dievčine, ktorú nezlomí ani pád na úplné dno, a zároveň autenticky zachytiť realitu odvrátenej strany života vo veľkom meste - so všetkou krutosťou, iróniou a čiernym humorom, ktorý k nej patrí," uviedli tvorcovia dramatického príbehu tínedžerky, ktorá svojím odhodlaním a bojovnosťou zachráni nielen seba, ale tiež svoje kamarátky, aby už nemuseli prejsť rovnakým peklom ako ona.

Film je inšpirovaný skutočnými osudmi zneužívaných dievčat. Vznikal 28 natáčacích dní v mesiacoch september - november 2015 na Slovensku a v Česku. Jeho spracovaním tvorcovia chceli vzdať hold americkej kinematografii 70. rokov, aj preto je natočený na sférické sklá vo formáte cinemascope.

Autorkou scenára je Lucia Klein-Svobodová, pôvodom slovenská herečka Lucia Gažiová, rodáčka z Levoče. S manželom Petrom sa zhostila aj réžie. Dramaturgiu filmu zverili Marekovi Epsteinovi. Za kamerou stál Asen Šopov. Filmovú hudbu zložila Ľubica Malachovská-Čekovská. Vo filme sú použité aj piesne Rytmusa a Zuzany Smatanovej.

Hlavnú postavu, Martinu alias Shakiru, stvárnila mladá slovenská herečka Dominika Zeleníková. "Okrem Dominiky, ktorej výkon je viac než vierohodný, vo filme uvidíme napríklad Bolka Polívku či Luciu Klein-Svobodovú, ale aj množstvo nehercov, ktorí svojimi výkonmi dodávajú filmu punc výnimočnosti," TASR informovala Zuzana Szaboová, PR manažérka spoločnosti Bontonfilm, ktorá Pirko prinesie do kín od 6. októbra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.