< sekcia Kultúra

Veronika Rabada vydáva album Koleda, predstaví ho na koncertoch

Veronika Rabada. Foto: Prtscr/Youtube

Spolu s albumom sa do éteru dostáva aj videoklip ku skladbe Pokoj vám.

Bratislava 9. decembra (TASR) – Speváčka Veronika Rabada vydala nový vianočný album, ktorému dala názov Koleda s Veronikou Rabada. Prichádza s ním po vydaní debutového albumu Lúka, keď ho stihla nahrať medzi koncertovaním doma aj v zahraničí. Novinka ponúka 13 piesní, medzi nimi Narodil sa nám spasiteľ, Nesiem vám noviny, Daj Boh šťastia či Tichá noc. TASR informoval PR manažér Rado Mešša.

"Už veľmi dávno som uvažovala o tom, že by bolo skvelé mať vlastný vianočný album. Ešte v predošlej kapele som často navrhovala, aby sme sa pustili do vianočných vecí, no vtedy sa to nestretlo s pochopením. Teraz som všetkých nenápadne dotlačila k tomu, aby sme už minulé leto začali skúšať vianočné pesničky a oplatilo sa to," s radosťou vysvetľuje speváčka.

"Výber piesní som mala hneď jasný. U nás doma každé Vianoce hrala jedna a tá istá audio kazeta, až dovtedy, kým som ju niekomu nepožičala a nevrátila sa späť. Tie piesne boli také krásne a tak veľmi našim doma chýbali, že som si na ne pospomínala a pustili sme sa do práce. Urobili sme rôzne úpravy, každý niečím prispel, až z toho vzniklo podľa mňa veľmi milé CD Koleda s Veronikou Rabada. Keďže som sa zároveň pustila do organizácie vlastného vianočného turné, ktoré je finančne veľmi náročné, nezostali nám už financie na vydanie albumu, aj keď už bol takmer nahratý. A keď sme to už chceli odložiť na neskôr, tak nám osud do cesty poslal skvelého človeka, ktorý podporil vydanie a vďaka nemu sa môžeme z albumu tešiť už tento rok," dodala.

Na albume Koleda s Veronikou Rabada je 13 skladieb. Väčšinou sú to upravené známe a menej známe koledy. Do dvoch pôvodne poľských kolied preložila a upravila text poetka Silvia Kaščáková. Album prináša aj jednu novú autorskú skladbu Niečo z pece, niečo z komory. Text k nej napísala Kaščáková a hudbu spolu s Veronikou Rabada zložil Zoltán Sallai, klávesák z kapely No Name a Veronikin kolega učiteľ na košickom konzervatóriu.

"So Zolim sme to skladali cez prestávky v škole. Na skúške sa do toho ešte pustili moji chlapci Mišo Brandys, Lukáš Kolivoška, Lukáš Hirko, Lukáš Krivda a Daniel Kočiš, akordeónom to pozdvihla Majka Šabáková a na úplný záver sme do toho zapojili aj slovenského multiinštrumentalistu Žiarislava. Ale s touto skladbou sa spája oveľa dlhší príbeh," hovorí o vzniku novej skladby Veronika.

Spolu s albumom sa do éteru dostáva aj videoklip ku skladbe Pokoj vám. "Klip vznikol úplne spontánne. Na albume som dala priestor aj Gabrielovi Silvayovi, skvelému huslistovi a frontmanovi kapely Silband. Ponúkla som mu úpravu skladby Pokoj vám. On ponuku prijal a urobil to krásne. Jeden verš do nej narecitoval známy herec Marek Majeský a je z toho nádherná skladba, ktorá Gabiho nadchla a rozhodol sa sám natočiť k nej klip. Tak asi v priebehu týždňa sme zohnali priestor Dominikánsky kostol v Košiciach, kde sme opäť mali šťastie na dobrých ľudí, zabezpečili sme techniku, Gabi napísal scenár, ja som pozbierala všetky deti z rodiny a z kapely na komparz. Krásne šaty nám požičala návrhárka Mišena Juhász. Nakrúcanie nebolo vôbec ľahké. Keďže sme potrebovali prázdny kostol, museli sme točiť dosť neskoro večer a deti už boli veľmi unavené. Podplácali sme ich čím sa dalo, aby sa usmievali a otvárali ústa. Behala som okolo nich a snažila sa ich povzbudiť. Ale nakoniec to všetko dopadlo dobre a teším sa na reakcie divákov," opísala vznik klipu Veronika.

Začiatkom adventu rozbehla speváčka sériu vianočných koncertov s názvom Koleda s Veronikou Rabada. Na vystúpeniach odznejú hlavne koledy a vianočné piesne vo vlastných úpravách. Všetci návštevníci koncertov turné získajú k vstupenke aj špeciálny vianočný darček – CD so šiestimi skladbami, budú nimi tri piesne z debutového albumu Lúka a tri živé záznamy z minulých vianočných koncertov. Na turné bude exkluzívne k dispozícii aj nový vianočný album Koleda s Veronikou Rabada.

Turné Koleda s Veronikou Rabada pokračuje v nedeľu v Humennom, ďalšími zastávkami budú Kremnica (14.12.), Trenčín (15.12.), Levice (16.12.), Stropkov (27.12.), Banská Štiavnica (6.1.), Banská Bystrica (7.1.), Prešov (8.1.) a Vranov nad Topľou.(9.1.).

Pieseň Pokoj vám: https://www.youtube.com/watch?v=TCrPJyUi2Ak