< sekcia Kultúra

Vica Kerekes si vo filme Muzikál aneb Cesty ke štěstí zahrala učiteľku

Vica Kerekes. Foto: TASR/Michal Svítok

Rusovlasá herečka sa môže pochváliť účinkovaním vo vyše troch desiatkach filmových a televíznych projektov realizovaných na Slovensku, v Česku a Maďarsku.

Bratislava 15. januára (TASR) - Od 14. januára je v kinách nový český hudobný film Muzikál aneb Cesty ke štěstí. Vznikol na základe piesní z legendárneho muzikálu Starci na chmelu. Nejde však o remake filmovej klasiky zo 60. rokov, ale celkom nový a jednoduchý príbeh. Jednu z hlavných úloh - učiteľku Beátu, ktorá má so študentmi konzervatória naštudovať na letnom tábore Starcov na chmeli, tvorcovia zverili Vice Kerekes. "Vychádzali z toho, že som robila gymnastiku, tak trošku tam robím baletné prvky, rozcvičujem a ukazujem nejaké tie kroky," povedala v rozhovore pre TASR.

Rusovlasá herečka sa môže pochváliť účinkovaním vo vyše troch desiatkach filmových a televíznych projektov realizovaných na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Na bratislavskej premiére (13. 1.) novinky Muzikál aneb Cesty ke štěstí pôsobila mimoriadne šťastne. "Mám krásny život, som veľmi, veľmi spokojná," priznala Vica, ktorá si v novom hudobnom filme zahrala s viacerými mladými talentovanými tanečníkmi a spevákmi. Medzi nimi boli aj "český Justin Bieber" Adam Mišík, syn Bolka Polívku - Vladimír či Anna Fialová.Kerekesovej filmovým partnerom sa stal muzikálový herec, spevák a tanečník Roman Vojtek. Vyskúšal si tiež úlohu pedagóga, ktorý má dohliadať na svojich zverencov a pripraviť s nimi muzikálové predstavenie. "Veľmi pozitívne som sa v ňom sklamala. Myslela som si, že je svojský, žije si svoj život, trošku šoumen, vtipkuje, ale on bol veľmi submisívny a senzitívny, takže sme sa vedeli na seba veľmi dobre napojiť. Aj sme jeden druhému radili, on mne v češtine a ja som radila v detailoch," komentovala s úsmevom spoluprácu s Romanom Vojtkom (učiteľ Pavel) filmová učiteľka tanca a choreografka Beáta.

Kráska s maďarskými i slovenskými génmi však nehovorí v novom hudobnom filme rýdzou češtinou. "Chcela som to skúsiť, už som na to mala aj odvahu, že by som to dala, mám úžasnú češtinárku, ale producenti chceli, aby som hovorila mojou prirodzenou rečou," vysvetľuje herečka a priznáva, že nehovorí dokonale ani po slovensky, ani po česky. So slovenčinou má teraz väčší problém aj preto, že žije a pracuje prevažne u našich českých susedov. "Navyše, slovenčina nie je môj materinský jazyk, je to maďarčina, trošku sa na seba hnevám, ale dúfam, že sa to urovná a budem vedieť tie jazyky viac rozdeľovať."

Podobne ako študenti vo filme, aj Vica Kerekes sa nechala "nakaziť" chytľavými pesničkami zo Starcov na chmeli, ktoré pre Muzikál aneb Cesty ke štěstí prearanžoval do nového zvuku a výrazu Peter Malásek. Jeho otec bol jedným zo skladateľov, ktorí napísali pôvodnú hudbu do slávneho muzikálu z roku 1964. "Tie piesne rozhýbu telo a určite pohladia aj srdce," dodala mimoriadne vyťažená herečka. Nedávno dokončila nakrúcanie česko-slovenského koprodukčného filmu Tenkrát v ráji, ktorý vznikol podľa knihy Josefa Urbana. "Začali sme nakrúcať Anděl Páně 2, pokračovanie známej českej rozprávky, a budem natáčať Miladu Horákovú, kde si zahrám jej sestru Veru," doplnila k svojim pracovným plánom na rok 2016 s tým, že ju čaká aj spolupráca na novom slovenskom filme z dielne režiséra Petra Bebjaka.

Na otázku, v čom vidí dôvody, že si českí filmoví tvorcovia vyberajú pre svoje diela v značnej miere herečky zo Slovenska, Vica Kerekes odpovedala: "Často počujem, že máme 'šmrnc', že máme niečo navyše, ale to sú slová režisérov. Možno u nich trošku zaboduje aj to, že je vo mne maďarská aj slovenská krv. A veľakrát počujem, že slovenčina je veľmi sexy, hovoria to nielen muži, ale aj ženy."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.