< sekcia Kultúra

VIDEO: Poznáte hity Mira Žbirku? Má ich na konte neúrekom

Na snímke Miroslav Žbirka Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Je prvým Slovákom, ktorý získal prestížneho československého Zlatého Slávika v roku 1982. Je známy ako Meky aj "nemoderný chalan". Dnes oslavuje 65 rokov. Happy birthday!

Bratislava 21. októbra (TASR/Teraz.sk) - V sobotu 21. októbra 2017 oslávi 65. narodeniny spevák, skladateľ a muzikant Miroslav Žbirka. Rodičom Šimonovi Žbirkovi a Angličanke Ruth Galeovej, ktorí sa v roku 1943 zoznámili v Londýne, sa narodili traja synovia, Jason, Tony a najmladší Miro, ktorý prišiel na svet 21. októbra 1952 v Bratislave. Prvú gitaru zdedil po bratoch, prvé akordy ho naučil brat Tony. Chlapci na Gunduličovej ulici vedeli, že Mirova mama je Angličanka, tak dostal prezývku Meky. Tá s ním ide celý život. Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa oženil druhýkrát, s manželkou Katkou majú dcéru Lindu a syna Davida. Manželka mu zároveň robí aj manažérku.

ZažniMeky, alebo aj slovenský Paul McCartney, začínal svoju úspešnú dráhu už keď mal 15 preč. Byť známym už v 16 v tej dobe bolo malým zázrakom a Meky tým zázrakom poctený bol. Spolu s prvou zostavou Modusu, ešte pod názvom Modus Club, pravidelne koncertovali vo Véčku, ktoré bolo centrom hudobného diania. Kto hral vo Véčku, ten bol v tejto spoločnosti uznávaným.
.
Ó rodný kraj (Pre skutočných pamätníkov)

Miro Žbirka naspieval v roku 1975 pieseň Aliho Brezovského s textom G. Hupku.Po účinkovaní s orchestrami Vlada Hronca a Gustava Offermanna v roku 1976 obnovili s Jankom Lehotským skupinu Modus a prišla prvá, úspešná štvorročná etapa. V júni 1977 vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev. V roku 1977 mal Miro Žbirka na Lýre aj vlastnú skladbu Zažni, ktorej text mu napísal Ján Štrasser. Keď sa v Moduse začali kopiť rozpory, odchádza v roku 1980 aj s Lacom Lučeničom. Ešte s Modusom nahral v roku 1980 Žbirka aj prvú vlastnú platňu s názvom Doktor sen. Z nej je duet s Marikou Gombitovou V slepých uličkách.
.
Biely kvet

Tento hit si dobyl srdcia slovenských a českých fanúšikov.


S Lacom Lučeničom a Dušanom Hájekom založili skupinu Limit. Druhú LP platňu Sezónne lásky nahrával už s Limitom. Žbirka bol za éry Československa prvým slovenským zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Karla Gotta. Rok nato bol za Karlom Gottom druhý. Ešte v roku 1982 vyhral festival Kärnten International v rakúskom Villachu s anglickou verziou piesne V slepých uličkách. V júni 1983 vyhral Bratislavskú lýru so skladbou Nechodí. V tom čase vychádza tretí album s názvom Roky a dni, po ňom ďalšie albumy Nemoderný chalan (1984), Chlapec z ulice (1986), Zlomky poznania (1988) a K.O. (1990). V 90. rokoch bol naďalej úspešný, dokladujú to albumy Samozrejmý svet z roku 1994 a Mekky z roku 1997. V októbri 2001 vydal úspešný Modrý album. Za roky 2002, 2004 a 2005 bol slovenským zlatým slávikom. V septembri 2007 vyšla jeho dvojkompilácia najväčších hitov s názvom 22x2.

.
Atlantída (Strieborná Bratislavská Lýra 1982)

S touto piesňou vyhral Miroslav Žbirka československého Zlatého slávika v roku 1982 ako prvý Slovák.V závere októbra 2009 vydal nový štúdiový album s názvom Empatia. V apríli 2011 vyšiel na DVD filmový dokument Empatia v obrazoch alebo Londýn očami Mira Žbirku. Symphonic Album vydal 17. októbra 2011, ponúka tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom. V auguste 2012 prišiel prvýkrát do slávneho londýnskeho štúdia Abbey Road. Nahral dve piesne Love Shines a In The Sun. K životnému jubileu – šesťdesiatinám - vyšiel 15. októbra 2012 Miro Žbirka – Complete Box, ktorý ponúka celkom 15 diskov, na ktorých sú štúdiové albumy, bonusové skladby a singel Made In Abbey Road. Mesiac nato vyšla životopisná kniha Čo bolí, to prebolí.

.
Nechodi (Zlatá Bratislavská lýra 1983)V októbri 2015 predstavil v Prahe aj Bratislave nový dvojalbum Miro, ktorý nahrával v londýnskom štúdiu Abbey Road. V septembri 2016 koncertoval na turné Road To Abbey Road. Špeciálnym hosťom na koncertoch v Prahe a Bratislave bola Marika Gombitová. V apríli 2017 vydal singel a klip Voľný deň. V júni 2017 dostal ako prvý slovenský spevák Artist's Mission Award / Hercova misia na Filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú, v ktorom stvárnil jednu z hlavných úloh. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.

.
Úsmev
Spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitivou získali Zlatú Bratislavskú lýru v roku 1977.V súčasnosti pracuje na novom albume a zároveň pripravuje Vianočné Symphonic Tour 2017. Sprevádzať ich bude Zlínska filharmónie, dirigentom bude Adrián Kokoš. Turné sa začne 9. decembra v Brne, pokračovať bude 11. decembra v Plzni, 13. decembra v Bratislave a 15. decembra v Pardubiciach. Ukončí ho špeciálnym koncertom v Prahe na prestížnom Medzinárodnom hudobnom festivale České doteky hudby 19. decembra v Kongresovom centre Paláca kultúry.

.
Dievčatá
Ako zvykne Miro Žbirka v posledných rokoch oslavovať narodeniny? „Ťažko neoslavovať, keď človek dostane taký darček, ako je nahrávanie v Abbey Road. Tie moje darčeky od Katky išli týmto smerom. Zvykol som si na narodeniny ako na niečo tak zásadné, že tie darčeky sú určujúce, čo potom ďalej robím. Rozhodne taký výnimočný darček bolo prvé nahrávanie v Abbey Road a v tom pokračujeme. Teraz v tomto narodeninovom období začíname v Londýne už s prípravou ďalšieho albumu. Takže pre mňa sú narodeniny v poslednej dobe veľmi príjemná vec a keby človeku nepribúdali roky, tak by to bola krásna vec,“ uviedol jubilant pre TASR.
.
V slepých uličkách

S Marikou Gombitovou naspievali nezabudnuteľný duet. Miroslav Žbirka s touto piesňou vyhral v roku medzinárodný festival v Rakúsku v roku 1982.
Dvaja
Pieseň zaspieval Miro Žbirka a je z kultového československého muzikálu Neberte nám princeznú (1981) s hudbou Deža Ursínyho a textami piesní Jána Štrassera..
Keby o mňa trochu stála

Pieseň je z muzikálu Smoliari (1978), hudba je od Aliho Brezovského..
Balada o poľných vtákoch.
22 dní

Miro Žbirka v tvrdšej rockovej polohe a bez svojich typických okuliarov..
Cesta zakázanou rýchlosťou.
Kúp mi knihu.
Poraď si sám

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.