Kultúra

Všestranný šansoniér Igor Šebo jubiluje

TASR, 1. februára 2016 6:00

V súčasnosti umelec vystupuje na doskách varšavského Teatr Capitol vo svojej úspešnej komédii Pomalu a jeszcze raz.

Igor Šebo Foto: www.igorsebo.com
Vlčkovce/Bratislava 1. februára (TASR) – Herec, spevák a autor scenárov divadelných predstavení Igor Šebo sa v pondelok 1. februára dožíva 60 rokov.

Pôvodom Slovák pôsobil dlhé roky v českej Prahe, kde sa zaradil k najvýznamnejším predstaviteľom šansónu. Spolupracoval s renomovanými skladateľmi a textármi z oblasti pop-music, vážnej hudby i džezu, vydal osem CD platní a koncertoval po celej Európe. V súčasnosti s úspechom vystupuje najmä na pódiách poľských divadiel.

Igor Šebo sa narodil 1. februára 1956 vo Vlčkovciach pri Trnave. Po štúdiách estetiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave zahájil profesionálnu kariéru ako herec v prešovskom divadle. Neskôr pôsobil ako redaktor a moderátor Československého rozhlasu, čo ho napokon priviedlo do Prahy. Popri rozhlasovej práci ho zlákal spev a najmä šansóny, ktoré sa od bežných populárnych piesní líšia náročnosťou textu a sugestívnou "hereckou" interpretáciou.

Mnohé texty k piesňam Igora Šeba pochádzajú z pera Pavla Cmírala, hudbu mu väčšinou skladal Milan Dvořák a klavírny sprievod zabezpečoval Jiří Toufar, s ktorým spolupracuje dodnes. Takmer desať rokov vystupoval šansoniér na všetkých významných českých a slovenských scénach spoločne s hercom a spisovateľom Miroslavom Horníčkom. Spolupracoval i s legendárnou speváčkou a herečkou Ljubou Hermanovou. Dvakrát bol hosťom medzinárodného festivalu šansónov v chorvátskom Záhrebe. Vytvoril úspešný šansónový kabaret "C'est la vie", ktorý sa prezentoval v pražskej Redute a zazneli v ňom pesničky v najrôznejších európskych jazykoch. "Pôsobivé melódie a vzrušujúce texty. Kontakt s poslucháčom a divákom v hľadisku. Interpretačná hĺbka a bezprostrednosť prejavu. To je Igor Šebo. Čertovsky dobrý šansoniér, ktorý nemá konkurenta na mužskej šansoniérskej scéne", opísala umelca česká tlač.

Od hudby sa Igor Šebo presunul k divadelným žánrom, a to nielen ako interpret. Napísal monodrámu "Podivná splátka" a neskôr hry "Moje past" a "Nuselský most", v ktorých sám účinkoval. Ako autor i herec sa výrazne presadil v Poľsku, divadlo Teatr Rozrywski v poľskom Chorzowe s úspechom uviedlo jeho autorskú komédiu "Pomalu a jeszcze raz". Hra, v ktorej jej autor autenticky stvárnil Slováka žijúceho v Prahe získala poľskú "Zlatú masku". V roku 2007 sa v poľskom Bielsku-Bialej konala európska premiéra jeho ďalšej divadelnej hry "Intercity". Toto predstavenie bolo v roku 2008 ocenené Cenou mladých kritikov na XVI. Medzinárodnom festivale Zderzenie v poľskom Klodsku.

V súčasnosti umelec vystupuje na doskách varšavského Teatr Capitol vo svojej úspešnej komédii "Pomalu a jeszcze raz".
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:56

Maliarka M. Balážová svoju 60-ku oslávi bratislavskou výstavou
V aktuálnej fáze tvorby u nej do popredia výraznejšie vstupuje feministická pozícia, ktorá ako obsahová dominanta zaujala ústredné postavenie až v rámci posledných výstavných projektov.

sk
dnes 16:47

EÚ navrhla rok 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva
Najmä v čase, keď sú v niektorých konfliktných zónach svetové kultúrne poklady ohrozené a zámerne ničené, si kultúrne dedičstvo zaslúži svoj európsky rok v roku 2018.

sk
dnes 12:33

Nový projekt predstavil koncentračný tábor zdravotne postihnutým
Nápad zrealizovať tento projekt dostala bývala investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po ťažkej autonehode skončila na invalidnom vozíku.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac