Kultúra

Zimné 4 živly v Banskej Štiavnici budú tentoraz venované rebélii

TASR, 4. februára 2016 15:41

Okrem archívnych filmov venuje podujatie značný priestor aj súčasnej tvorbe.

Na ilustračnej snímke Banská Štiavnica. Foto: TASR/Jana Vodnáková
Banská Štiavnica 4. februára (TASR) - Koncom zimy, v dňoch 26. až 28. februára, prinesie Zimný filmový seminár 4 živly do Banskej Štiavnice filmy a sprievodné podujatia venované téme rebélie. "Filmový program 4 živlov je vystavaný z rôznorodých snímok, ktoré dohromady ponúkajú čo najväčšie množstvo pohľadov na zvolenú tému, ale aj viacero typov diváckych zážitkov," informoval PR manažér festivalu Peter Gašparík.

V programe preto nechýbajú klasické diela tzv. zlatého fondu, ktoré najmä mladšia generácia divákov nemala možnosť vidieť na plátne v kine - drámy Keby... alebo Bez strechy a bez zákona. "Kultovú snímku Rebel bez príčiny, ktorá stvorila z mladučkého Jamesa Deana legendu, dokonca slovenské publikum dosiaľ nemalo žiadnu možnosť vidieť na plátne," ozrejmil Gašparík.

Unikátnych uvedení je však podľa jeho slov program zimného filmového seminára plný. "Premietne krátkometrážne filmy z archívu Slovenského filmového ústavu, ktoré vyššie zmienené prejavy mladíckej rebélie vo Veľkej Británii, Francúzsku či USA umožnia porovnať s rebéliou, aká bola vlastná našim zemepisným šírkam a kinematografii," podotkol Gašparík.

Snímka Jarmok márnosti je filmovou štúdiou závislostí na drogách, alkohole či nikotíne a zabudnutý film Juraja Jakubiska Tri vrecia cementu a živý kohút ukazuje, že bývalému režimu sa podarilo zraziť hrebienok viacerým domácim filmárskym rebelom. Československé „kraťasy“ ponúkne aj kuriózne zimné premietanie na letnom amfiteátri, ktoré by 4 živly chceli po vlaňajšom úspechu zopakovať.

Okrem archívnych filmov venuje podujatie podľa Gašparíka značný priestor aj súčasnej tvorbe, pričom sa sústreďuje na filmy, ktoré sa do našej kinodistribúcie nedostali alebo ňou preleteli bez pozornosti, akú si zaslúžia. Takým prípadom je retro komédia Piráti na vlnách, ktorá je po obľúbenej Láske nebeskej druhým režisérskym počinom britského tvorcu Richarda Curtisa.

Dokumentárnu kinematografiu zastupuje v slovenskej premiére uvádzaný dokument Jama alebo filmová esej Každodenná rebélia, ktorá skúma vplyv médií a moderných technológií na formu spoločenských protestov po celom svete.

„Máme obrovskú radosť, že sa nám v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave podarilo do programu zaradiť dva filmy, ktoré na Slovensku zatiaľ neboli uvedené a ktoré predstavujú to najlepšie z tvorby skupiny najčastejšie nazývanej nemecký mumblecore,“ hovorí výkonná riaditeľka podujatia Daniela Chlapíková. Veľmi nízky rozpočet, obsadzovanie nehercov, dôraz na autentické dialógy a najmä obrovské zanietenie tvorcov robia z nemeckého mumblecore-u trend, aký by podľa Chlapíkovej slov bola škoda Slovensku nepredstaviť. Seminár 4 živly premietne filmy Tučné dievčatá a Luca tancuje potichu, ktoré osobne uvedie tvorca druhého z nich.

Sprievodný program zimných 4 živlov už tradične otvorí Veľký filmový kvíz, v ktorom si návštevníci podujatia budú môcť otestovať svoje znalosti, bystrosť a vynaliezavosť. Chýbať nebudú ani nočné párty a koncert. V rámci svojho turné vystúpi na podujatí svojrázny indie-folkový hudobník, ktorý si hovorí Archívny chlapec.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 7:36

Zomrel nemecký herec Götz George, známy ako komisár Schimanski
Vo veku 77 rokov zomrel nemecký herec Götz George, predstaviteľ komisára Schimanského v seriáli Miesto činu.

sk
včera 18:08

Zlatú žabu si z Trenčianskych Teplíc odniesol film Amanitas
Porota ocenila zvláštnou cenou aj slovenský čiernobiely film Adama Felixa Checkpoint pre zaujímavú štruktúru a európske zameranie.

sk
včera 16:48

KATARÍNA HASPROVÁ: Divadlo mi dáva veľa nádherných emócií
Že chystajú nový muzikál Sunset Boulevard od Lloyda Webbera a predstavuje si, že by som to mohla robiť ja. -Ak dovolíte, začneme aktuálne, 29. apríla mal na bratislavskej Novej scéne premiéru svetoznámy muzikál Andrewa Lloyda Webera Mačky (Cats). - Hneď po Draculovi som tam dostala jednu z hlavných rolí v rockovom muzikáli Vlasy.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac