Kultúra

Jazzový festival v Piešťanoch štvrtýkrát venujú Dodovi Šošokovi

Počas festivalových dní budú potom koncerty prvej dámy slovenského jazzu Lucie Lužinskej s Borisom Čellárom, Andreas Varady Trio, vystúpi Ondrej Krajňák trio, Soulmantes i Seredský dixieland.

V Michalskom dvore vystavujú uštrikovanú zvieraciu svadbu

Dominuje svadobný pár jeleňa a srny v životnej veľkosti oblečený do štrikovanej "kože". Podobný biely odev má aj deväťčlenná svadobná družina

O 100 dní sa začne siedmy Cinematik

Cinematik nezabúda ani na domácu dokumentárnu tvorbu. Súťažná sekcia slovenských celovečerných dokumentárnych filmov nazvaná Cinematik.doc predstaví najlepšie dokumenty za uplynulý rok.

Festival Bažant Pohoda 2012 ponúkne návštevníkom aj klasickú hudbu

Aj v Trenčíne ho predvedie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Waltera Attanasiho spoločne so speváckym zborom Lúčnica pod vedením zbormajsterky Eleny Matušovej.

Projekt Veľké slovenské hlasy pokračuje koncertom Pavla Bršlíka

Pavol Bršlík je vďaka svojmu pôsobeniu v Royal Opera House v Londýne, Metropolitnej opere v New Yorku alebo v Štátnej opere v Mníchove známy ako jeden z najuznávanejších tenoristov súčasnosti.

V kine Lumiére vznikne digitalizačné pracovisko za asi 10 miliónov eur

Priestory na celkovej ploche 740 metrov štvorcových bude prevádzkovať Slovenský filmový ústav (SFÚ) a ich technické vybavenie, ako aj samotný proces digitalizácie, má byť hradený z eurofondov.

Na Art Film Feste premietnu režisérsky debut herečky Angeliny Jolie

Snímka Angeliny Jolie V krajine krvi a medu bola nominovaná na Zlatý glóbus a v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne sa predstaví v sekcii Okolo sveta.

Slovenskí fotografi majú prvú oficiálnu národnú súťaž

Autori môžu prihlásiť svoje fotografie, ktoré vznikli od 31. augusta 2011 do 31. augusta 2012, kedy je uzávierka prihlášok pre osem kategórií.

Vo veku 89 rokov zomrel americký folkový hudobník Doc Watson

Doc Watson bol majstrom v technike flatpicking. Slepý hudobník tiež spieval a hral na iných nástrojoch, vrátane harmoniky.

Daniela Landu trápi obrna lícneho nervu

Dan Landa síce môže čokoľvek robiť, avšak pravú polovicu tváre má nehybnú, nemôže ani privrieť oko a stráca reflexy.,aktualizované 

V Tigroch v meste je podľa režiséra čosi z Almodóvara i Woodyho Allena

Juraj Krasnohorský pre TASR priznal, že sa vo svojom prvom dlhometrážnom hranom filme nechal inšpirovať obľúbenými režisérmi, ktorých spoznal, keď sa "zaúčal do filmového umenia".

K výročiu narodenia J. F. Kennedyho prichádza Stephen King s novinkou

Autor mnohých napínavých bestseller Stephen King prichádza na trh s novým titulom, "22.11.1963".

Írski Cranberries si do Bratislavy privezú aj vlastných kuchárov

Organizátori bratislavského koncertu tak už poznajú požiadavky manažmentu kapely.

Holanďan Guus Kuijer si prevzal literárnu cenu Astrid Lindgrenovej

Medzi nominovanými za rok 2004 figurovala aj slovenská spisovateľka Klára Jarunková, ktorej sa rovnakej pocty dostalo aj neskôr napriek faktu, že ocenenie nemožno udeliť in memoriam.

Komisia dnes vypočula piatich kandidátov na generálneho riaditeľa SND

Výberová komisia, ktorej predsedá generálna riaditeľka sekcie umenia a štátneho jazyka rezortu kultúry Janka Motyčková vypočuje v priebehu dvoch dní osem uchádzačov.

Po boku hviezd J. Lawa a A. Hopkinsa si zahrali slovenské herečky

Slovenské herečky sa do medzinárodnej produkcie Veľkej Británie, Rakúska, Francúzska a Brazílie dostali vďaka úspešnému konkurzu.

Škriatok bude sprievodcom na divadelnej krížovej ceste

Ja to pracovne nazývam krížová cesta divadelná, pretože bude mať 14 zastavení, po ktorých škriatok formou inscenovanej prehliadky prevedie záujemcov zákulisím," pre TASR uviedol režisér Peter Oravec.

Po nehode na rely Český Krumlov zomrel navigátor-bubeník Aleš Zimolka

Oboch členov posádky previezli do nemocnice v Českých Budějoviciach, kde Zimolkovi život nezachránila ani urgentná operácia.

Veľkú cenu Eurovízie 2012 vyhrala švédska speváčka Loreen

V hlasovaní národných porôt všetkých 42 zúčastnených krajín získala táto Švédka s marocko-berberskými koreňmi celkom 372 bodov.,aktualizované 

Zomrela Zita Kabátová, posledná hviezda prvorepublikového filmu

"Mamička zomrela v spánku," povedala pre spravodajský server iDNES. cz nevesta Zity Kabátovej Pavlína Křepelková.