Magazín

Benjamin Franklin bol mužom, ktorý neváhal konať

TASR, 17. januára 2016 7:30

S povesťou rozvážneho štátnika sa oddane zúčastňoval aktivít pre verejné blaho.

Na snímke stodolárová bankovka s Benjaminom Franklinom Foto: TASR/AP
Boston/Bratislava 17. januára (TASR) – V nedeľu 17. januára uplynie 310 rokov od narodenia významného amerického politika, štátnika, bojovníka za nezávislosť Spojených štátov amerických (USA), ale aj fyzika a vynálezcu Benjamina Franklina.

Zvedavosť a zanietenie ho sprevádzali počas celého jeho plodného života. Urobil obdivuhodnú kariéru v podnikaní, vo vede, v literatúre i v politike. Založil prvú verejnú knižnicu v USA, ako prvý opísal kladný a záporný elektrický náboj, vynašiel hromozvod aj bifokálne okuliare a v neposlednom rade stál pri zrode americkej Deklarácie nezávislosti a texte ústavy. "Času máme veľa, len ho málo využívame," tvrdil tento univerzálny génius.

Benjamin Franklin sa narodil 17. januára 1706 v Bostone v americkom štáte Massachusets ako desiate zo sedemnástich detí do chudobnej rodiny výrobcu sviečok. Odmalička vynikal neobyčajným intelektom a hoci školskú dochádzku ukončil po dvoch rokoch, vzdelával sa po celý život. Ako desaťročný chlapec si začal zarábať vlastnou prácou. Pomáhal v tlačiarni svojho brata, popri tom sa usilovne venoval samoštúdiu, písal básne, eseje a satiry. V roku 1723 húževnatý mladík opustil rodinu a bez jediného centu odišiel hľadať prácu do Filadelfie. K majetku sa dopracoval usilovnou prácou v oblasti tlače i ako úspešný novinár. V roku 1730 si otvoril vydavateľstvo a začal tlačiť denník Pennsylvania Gazette. Popri prosperujúcej podnikateľskej činnosti vo voľnom čase študoval vedu a učil sa cudzie jazyky.

Ako vedec sa Franklin preslávil výskumom a objavmi z oblasti elektriny a osvetlenia. Zaviedol pojem kladného a záporného elektrického náboja a vedecké zásluhy si získal experimentálnym dôkazom elektrickej podstaty blesku aj objavením a zostrojením bleskozvodu. K jeho slávnym vynálezom patria tiež bifokálne okuliare.

Benjamin Franklin s povesťou rozvážneho štátnika sa oddane zúčastňoval aktivít pre verejné blaho. Založil spolok na vzdelávanie remeselníkov a obchodníkov, akadémiu na vzdelávanie mládeže a otvoril prvú verejnú knižnicu v USA. Ako poslanec pensylvánskej snemovne za Filadelfiu podporoval každú sociálnu a verejnoprospešnú činnosť. Patril k zakladateľom prvej nemocnice, mestskej polície i hasičských zborov. V roku 1783 pôsobil na poste veľvyslanca USA v Paríži vo Francúzsku. Od spojenectva s Francúzmi závisel výsledok americkej vojny za nezávislosť. Franklin dosiahol podpísanie Parížskej zmluvy a potom aj dohodu o mieri s Veľkou Britániou, ktorá uznala nezávislosť Spojených štátov amerických. Napriek svojej popularite v Európe sa vrátil do vlasti, kde sa stal spolutvorcom americkej ústavy. Ako jediný zo zakladateľov Spojených štátov sa podpísal pod tri najdôležitejšie dokumenty: Deklaráciu nezávislosti (1776), Parížsku zmluvu (1783) a ústavu (1787).

V jeho článku z roku 1784 sa prvýkrát objavila myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo - tzv. letný čas.

V histórii sa našlo aj jeho spojenie so Slovenskom. Okrem čulého korešpondenčného styku s vtedajšími vedcami sa zoznámil aj s cestovateľom a uhorským grófom z východného Slovenska Móricom Beňovským, ktorého (neuskutočnený) nápad vytvoriť légiu z európskych dobrovoľníkov na pomoc v boji proti britskej nadvláde našiel veľké porozumenie u vtedajšej americkej vlády. Práve Benjamin Franklin pomohol vdove a deťom po grófovej smrti na Madagaskare v roku 1786 vrátiť sa na Slovensko do obce Beckovská Vieska.

Štátnik, vedec a vynálezca Benjamin Franklin zomrel 17. apríla 1790 vo Filadelfii v úctyhodnom veku 84 rokov.

Dodnes je však pripomínaný ako vynikajúci učenec, ktorý udržiaval tesné vedecké kontakty s mnohými vtedajšími európskymi bádateľmi, ako znamenitý experimentátor s veľkým zmyslom pre riešenie praktických problémov a neúnavný bojovník za právo ľudí na slobodu. Výrazom úcty Američanov k jeho osobnosti a dielu je jeho portrét na stodolárovej bankovke.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:23

Nadšenci vojenskej histórie sa zišli na 'na Sahare'
Návštevníkov podujatia Sahara 2017 zaujali najmä do detailov spracované ukážky bojov z obdobia 2. svetovej vojny „Bielorusko-Poľsko-Krvavé leto 1944“.

sk
dnes 12:00

Unikátny vlakový videoprojekt: Bratislava Ústredná nákladná stanica
TABLET.TV vám vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

sk
dnes 11:06

Voyager 2 oslavuje: Toto by možno už o nás mimozemšťania mohli vedieť
Sonda Voyager 2 putuje vo vesmíre už 40 rokov. Vedci z NASA pri jej štarte vyjadrili očakávania, že Voyagery by pri svojej púti mimo slnečnej sústavy mohli naraziť aj na známky mimozemského života. video

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac